A nyersanyagok és a környezet
A textilipari termékek viselkedését használatuk során elsősorban a nyersanyag határozza meg. A kiindulási alapanyag lehet természetben előforduló vagy mesterséges úton előállított. Bármelyik is, mindegyik kémiai elemekből áll. A környezeti hatásokkal szembeni érzékenységük különböző. A pamutból készült gyermekágyneműket magas hőmérsékleten erőteljes mosásnak lehet kitenni, míg ugyanez a gyapjúnál, selyemnél elképzelhetetlen. Tehát amíg az egyik hatás az egyik fajta anyagot nem károsítja, a másikat tönkreteheti.
A környezeti hatások
A környezetben fellépő hatások egy részét – a gyakorlati tapasztalatokra támaszkodva – a termék tervezői már kiinduláskor figyelembe tudják venni. Függönyök tervezésekor a fényállóság, ponyváknál a vízállóság, Szűrőszöveteknél a vegyszerállóság az egyik legfontosabb követelmény. Tehát a használati cél, ill. az alkalmazási terület meghatározza a nyersanyag kiválasztását.
A vizsgálatok és a környezeti hatások
A környezeti hatások hosszabb időtartam után valamilyen károsodást okoznak, vagy okozhatnak a szálasanyag egyes tulajdonságaiban (a szál elveszíti nedvességtartalmát, törékennyé válik, elszíneződik). Ennek kiküszöbölésére alkalmazhatnak különböző kikészítési technológiákat, amelynek hatására a károsodási folyamat nem következik be, vagy lelassul. Különböző vizsgálatokkal ellenőrzik, hogy a kikészítéssel megnövekedett ellenálló képesség nem változik-e a használat során. Nem szerencsés, ha egy vízhatlan kikészítésű sátor, ponyva egy idő után beázik. Folyamatosan ellenőrizni kell a kikészítés hatékonyságát. Gyűrtelenített kikészítésű szövetnél a többszöri mosás csökkentheti a létrehozott előnyös tulajdonságot. A vizsgálatok eredményeiből megállapítható a kikészítés tartóssága.