Mintázás a lyuktűk válogatásával
A vetülékrendszerű gépek közül a síkkötőgépeken a tűágy oldalirányú mozgatása, a tűágyváltás is rendelkezésünkre áll a mintázáshoz. A síkkötőgépeknek az egyik, legtöbbször a hátsó tűágyát úgy helyezik el a tűágytartó bakon, hogy oldalirányban fél, egy vagy több tűosztásnyival elmozdítható. A tűágyváltás feltétele az, hogy a váltás pillanatában ne emelkedjenek a tűk a tűágyban. Ellenkező esetben a felemelkedett, egymást keresztező tűk eltörnek. Körkötőgépeken a tűágyváltást csak nagyon ritkán alkalmazzák, mert a kötőegységek nagy száma miatt nehéz megoldani azt, hogy a tűágy kerülete mentén sehol se emelkedjenek fel a tűk. A tűágy oldalirányú mozgatásával a kelmét alkotó szemoszlopok elferdíthetőek, mely tetszetős minták kialakítására ad lehetőséget.
A présmintázás a horgas tűkkel dolgozó síkhurkológépek jellegzetes mintázási módszere. Segítségével a síkhurkolt kelmékben is létrehozhatunk feltartott szemeket, hiszen ha egy szemképzési ciklusban nem történik meg a tűhorog lezárása, azaz a préselés, akkor az utoljára képződött szem nem tud átbukni az újonnan fektetett fonalhullámra.
Mintázás csoportos (kötött) tűválogatással
A tűválogatás egy, a szemképzést megelőző művelet, melynek segítségével egy adott kötésmód nem a kötési szélesség összes tűjére, hanem csak bizonyos tűcsoportokra vagy csak egyes tűkre érvényesül. A tűválogatás csak azokon a vetülékrendszerű gépeken valósítható meg melyeknél a tűk mozgatása egyenként, lakatok segítségével történik.
Megkülönböztetünk csoportos és egyedi tűválogatást. A csoportos tűválogatás megvalósításához alacsony- és magaslábú és/vagy hosszú és rövid szárú tűk szükségesek. A kötés megkezdése előtt a megfelelő tűfajtákat a megtervezett minta szerint kell elhelyezni a tűágyban. Kötés közben a tűberakáson változtatni már nem lehet. A tűágyban elhelyezett azonos lábmagasságú vagy azonos szárhosszúságú tűk az emelőlakat kapcsolásának megfelelően mindig azonos kötéselemet készítenek. A tűkön kötött kötéselemek a lakatok kapcsolásának megfelelően szemsoronként változhat, de a tűcsoportokon a kötés végéig nem tudunk változtatni. Ezért is nevezik sokszor kötött tűválogatásnak a csoportos tűválogatást.