A szövet összetétele
Ha tetszés szerinti szövetet – legyen az sima vászonszövet vagy díszes női ruhaszövet – közelebbről megvizsgálunk és belső szerkezetéről fogalmat alkotni igyekszünk, akkor az első érzékelés, melyet tehetünk az, hogy minden szövet két fonalcsoportból áll, melyek egymást derékszög alatt keresztezik; az egyiket lánc- a másikat vetülékfonalnak nevezik. A lánc-és vetülékfonal kereszteződése – a kötés – a legkülönfélébb szöveteket alkotja. A szövetek kötése nem más, mint a szövetek szerkezete. A láncfonalak világos színűek, írezettek. A szövetet alkotó fonalak legfontosabb jellemzői: a fonal anyaga, lineáris sűrűsége, sodrata és iránya. Az alapanyag meghatározásának legegyszerűbb, de nem egészen megbízható módszere az égetési próba. A sodratértéke a fonal külső képét, tulajdonságait befolyásolja. A láncfonalak sodratértékei magasabbak, mint a vetülékfonalé, mivel a feldolgozás során is nagyobb igénybe vételnek vannak kitéve. A lánc-és vetülékfonalak alapanyagát a belőlük szőtt szövettípus határozza meg, így pamut és pamut típusú, gyapjú és gyapjú típusú, rost és rost típusú, valamint selyemfonalak, mesterséges fonalak ill. cérnák kerülnek felhasználásra szövés közben. A különböző nyersanyagokat általában keverékként használják a fonalgyártáshoz. A szövetben mind lánc-, mind vetülékirányban alkalmaznak eltérő színű, vastagságú, vagy alapanyagú fonalat ill. cérnát.
A szövet lehetséges méretváltozásai
A fonalrendszerek egymásra hatása okozza a fonalak hullámos elhelyezkedését a szövetben. Egyenes vonalú helyzetből a két fonalrendszer kölcsönösen kilendíti egymást. A hullámos fonal látszólag rövidebb, mint az eredeti sima fonal. A fonalak bedolgozásán ill. zsugorodásán ezt a látszólagos hosszváltozást értjük. A szövet hosszirányú méretváltozása azt jelenti, hogy a felvetett lánchosszúságnál a leszövés utáni nyersszövet rövidebb lesz. A szövetek kikészítése során a kikészítési műveletek befolyásolják a szövetek méreteit. A szövési méretváltozásokat nem tudjuk befolyásolni, a kikészítési méretváltozások bizonyos mértékig irányíthatók. Kikészítési méretváltozás a hossz, szélesség és tömegváltozás. A hosszváltozás lehet hosszrövidülés és hossznyúlás. A kész szövet szélessége általában kisebb, mint a nyers szöveté. A szövet abszolút tömege is megváltozik, ez a változás a kikészítési művelettől függ. A vetülékfonallal való kereszteződése után a láncfonalak rövidülnek, hullámosak lesznek. A nyersszövetet kikészítve a szövet hossza általában változik. Ezt a változást hosszváltozásnak nevezik. A hosszváltozás lehet rövidülés pl. gyapjúszöveteknél, lehet hosszabb pl. pamutszöveteknél vagy változatlan marad. A szövet szélességváltozása is a vetülékfonal hullámos elhelyezkedése következtében jelentkező rövidülés.
A fonalak jellemzői
A szövés során szükséges a fonalhossz többlet.
A fonalak a kereszteződés folyamán a szövetben hullámos vonalakat alkotnak, úgyhogy a meghatározott hosszúságú és szélességű szövet előállítására nagyobb hosszúságú lánc-és vetülékfonal szükséges. A hossztöbblet a fonalak anyaga, vastagsága, sodrata, feszítése és szövet kötése szerint más és más. Erősen feszített lánc és laza vetülékfonalak mellett a láncfonalak alig térnek el az egyenes iránytól, ellenben a vetülékfonalak erősen íveltek. A fonalak bedolgozódásán a látszólagos hosszváltozást értjük. A fonalbedolgozódás ismerete szükséges a szövet műszaki adatainak kiszámításához. A szövetet alkotó fonalak és cérnák valódi, tényleges lineáris sűrűségét magából a szövetmintából állapítják meg. A fonalak, illetve cérnák finomsági számát indirekt, pl. Nm, vagy direkt pl. Ttex rendszerben lehet megadni. A cérnák finomságát, lin. sűrűségét az eredő finomsági számmal, ill. lin. sűrűséggel jellemzik, melyet a készítésükhöz használt fonalak lineáris sűrűségéből, finomsági számából kell megadni. A fonalak ill. cérnák sodratszáma szintén fontos jellemző. A sodratszám az 1 méter hosszúságú fonal ill. cérna csavarulatainak a száma. A sodratszám a fonal vagy a cérna lin. sűrűsége és a sodrattényező ismeretében kiszámítható s/m = sodrattényező osztva a fonal ill. cérna gyök alatti Ttex per 1000 értékével.