Kártolt fonás
Kártolt fonással minden fonható anyag feldolgozható (a fonhatóság alsó határa 5 mm). A természetben található szálasanyagok és a véges hosszúságú vegyiszálak egyaránt alkalmasak kártolt fonál előállítására.
A kártolt fonásnál alkalmazott kulcsműveletek:
Ez a legrövidebb fonási eljárás. Lényegében a rövidebb, kevésbé jó minőségű szálak fonása,esetleg hulladékok újrafeldolgozása történik ezzel az eljárással. A kulcsműveletek mellett, segédműveletek is szükségesek: keverés - egyesítés – kenés – csévélés.
Az alacsonyabb értékű, gyengébb minőségű szálak, fonható és fonásra alkalmassá tett fonodai hulladékok kerülnek ezzel az eljárással feldolgozásra. Általában mindenfajta szálasanyag fonásához alkalmas. A gyártott fonalak alacsonyabb finomsági számmal (lineáris sűrűséggel) ,kisebb szilárdsággal, nagyobb alaki és tömegegyenlőtlenséggel rendelkeznek.
Turbinás fonás
Az eredetileg rendezett, párhuzamos elemi szálak csavarvonalszerű deformálása többféle módszerrel lehetséges. A turbinás fonási eljárás is egyike ezeknek a módszereknek. Itt egy rotort (nagy fordulatszámú centrifuga) használnak a bontóhenger által felbontott szálszalag egyedi elemi szálainak összegyűjtésére és sodrat kialakítására.
A gyűrűsfonás
A fonási eljárás utolsó technológiai lépcsője, ahol az előfonal végleges finomságra való kifonása történik. A végfonás feladata,hogy a megfelelő finomságú, végleges sodratú, továbbfeldolgozásra alkalmas fonalat előállítsa. Alkalmazott berendezés: gyűrűsfonógép, amely folyamatos működésű, azaz a nyújtás, sodrás, felcsévélés műveletei egy folyamatban kerülnek megvalósításra. A sodratszámot a gyűrűsorsó fordulatszámának, vagy a nyújtómű sebességének megváltoztatásával lehet módosítani.
A gyűrűsorsó a végfonás minden területén, vastag és vékony fonalak gyártásánál egyaránt alkalmazható.
Egyetlen hátránya, hogy a fonalképzés sebességének a futó maximálisan alkalmazható kerületi sebessége határt szab.