A fonás alapelve
A feldolgozás során a szálasanyagnak a kész fonal előállításáig számtalan megmunkálási műveleten kell átesni. Ezek a műveletek a fonás kezdeti időszakában, az ókorban és a középkorban szinte egybefolytak.
A gyalogorsó, a fonókerék és a rokka használata idején a fonónő a szálak tisztítását, fellazítását és felcsévélését egymaga végezte. Bármilyen nyersanyag feldolgozásáról van szó, a főbb fonási műveletek feladata és célja, az alkalmazott gépi berendezések elvi működése azonos. A végrehajtás módja, a gépi berendezések szerkezete eltérő módon fejlődött tovább.
A fonási technika fejlődése során kialakultak nélkülözhetetlen, ún. kulcsműveletek és ezek mellett alkalmazott ún. segédműveletek.
Fésűseljárás, fonás
Elsősorban magasabb minőségű, hosszabb elemi szálakhoz alkalmazott fonási eljárás.
Gépi berendezései: megegyeznek a nyújtott fonási eljárás gépeivel, azzal a különbséggel, hogy a nyújtógép után szalagegyesítő és fésülőgép van.
Technológiai lépcsők: előkészítő – kártoló - előnyújtó-tekercsképző – fésülő – 1 nyújtó – 2. nyújtó
Előfonó- gyűrűsfonó
A nyújtott és fésűs fonási eljárás
Nyújtott : közepes minőségű, közepes finomságú és szálhosszal rendelkező szálasanyagoknál alkalmazzák. Elsősorban pamut. ill. pamut- és vegyiszál-keverékek szokásos feldolgozása történhet ezzel az eljárással.
Fésűs: közepes és hosszúszálú, magas minőségű pamut, gyapjú, valamint vegyiszálak keverékeiből előállítható fonalak fonása történik ezzel az eljárással. A fésült fonalak a legértékesebbek, a belőlük készült termékek kiváló minőségűek, de a legköltségesebb eljárással készíthetők.