A fésülő gépsor üzemeltetése
A fésülőgép a fésülés egyes műveleteit egymás után, szakaszosan végzi: etetés, fésülés, a fésült szakáll leválasztása és továbbítása. Ez a szakaszos elv a korszerű fésülőgépeken is így van. A nagysebességű fésülőgépek üzembiztos munkáját az elektromos őrszerkezetek biztosítják. Leállítás történik, ha lefogy a tekercs, ha telítődik a kanna, vagy valamilyen hiba következik be (felcsavarodás). A folyamatos üzemet jó minőségű tekercsek szállításával biztosítják, amelyből jó minőségű fésült szalagot lehet előállítani. A fésülőüzemben is fontos a megfelelő relatív légnedvesség, a hőmérséklet beállítása.
Gyártásközi ellenőrzés
Minden fonodai egység feladata a fonási folyamat ellenőrzése. Az előkészítő, a kártoló, a nyújtó, a fésülő, az elő és végfonó üzemekben az ott dolgozók munkájának jelentős részét képezi az ellenőrző tevékenység. Üzemeltetés közben figyelni kell a gépekről lekerülő terméket, a gépek működését, hibajelenségeket. A gépek műszaki állapotának, technológiai beállításainak, valamint a félkész és késztermékek ellenőrzése fontos feladat. A kártolóból lekerülő szalagban, később a nyújtott szalagban előfordulhatnak hibák (csomók), amelyek rossz beállításból, gépi sérülésből adódhatnak. Ezeket a hibákat rögtön korrigálni kell.
A fonógépek kiszolgálása
Az előfonás gépeinek feladata, hogy a nyújtott szalagot tovább vékonyítsa, az elemi szálakat tovább rendezze, majd sodratadással a megfelelő összetartó erőt biztosítsa. Az előfonalat végül felcsévéli. Ezeket a műveleteket az előfonógépek különböző szerkezeti elemekkel valósítják meg. A végfonásnál alkalmazott gyűrűsfonógépen folyamatosan és egyidőben történik a nyújtás, sodrás, felcsévélés. A fonallal szembeni minőségi igények fokozódásával az előfonórendszerekkel szemben is növekedtek az elvárások. A kiszolgálásukhoz egyre kevesebb emberi kéz szükséges. A csévecserék, a fonalszakadások elhárítása már részben automatizált.