A selyemszál felépítése
A selyem molekulaláncainak alakja és elrendeződése hajtogatott szerkezetet mutat a szál belsejében, és ez meghatározza a selyem kémiai, fizikai és öltözködésfiziológiai tulajdonságait. A belső szerkezettel magyarázható a jó rugalmassága és nagy szilárdsága. A selyem keresztmetszete legömbölyített háromszög alakú, átmérőjük 0,5-1,3 mikron között változik. A hossza 400-800 m körül van. Fajlagos szakítóereje 30-35 cN/tex, szakadási nyúlása 13-20%. Hő hatására kevésbé érzékeny, jó nedvszívó, savak hatásának jól ellenáll, a lúgok a selymet is könnyen károsítják. A selyem nehezítésére fémsókat használnak, mivel azt könnyen felveszik. Baktériumokkal szemben a hántalanított selyem ellenálló képessége jó. A hernyóselyem különleges tulajdonsága a suhogás.
A fibroin
A selyemszál anyaga a fibroin, a gyapjúhoz hasonlóan fehérje molekulaláncokból áll. Fibrillakötegek alkotják a fibroinszálakat. A fibrillakötegek mikrofibrillákból állnak, amik szintén fehérje molekulaláncokból épülnek fel. A fibroin mintegy 63%-a a gubószálnak. Szappanos oldat a fibroint nem károsítja.
A szericin
A szericin, azaz hámréteg és ragasztó borítja és ragasztja össze a két fibroinszálat. Vízben oldódó, áttetsző fehérjeanyagból áll, melyhez kevés pigment is tapad. A gubó természetes színét a szericin határozza meg, amely a természetes fehértől a sárgáig, narancssárgáig, tussah selyemnél világostól a sötétbarnáig is változhat.