A zseb fontos kiegészítő része a ruházatunknak. Szerepe kettős, egyrészt apró tárgyak ideiglenes tárolására szolgál, másrészt a ruházatunk fontos díszítőeleme. A különféle modell sokszínűségét, variálhatóságát növelhetjük.
A zsebek szabászati megoldásuk szerint lehetnek:
-rátett zsebek (foltzsebek)
- béleletlen,
- bélelt,
- zsebfedős,
- hamis zsebfedős;
-szabásvonalba helyezett zsebek
- egyenes szabásvonalba helyezett rejtett,
- szögletes szabásvonalba helyezett,
- szögletes szabásvonalba helyezett zsebpántos,
- ívelt szabásvonalba helyezett,
- svéd-,
- egyenes szabásvonalba helyezett zsebpántos;
-bevágott zsebek
- egyszegélyes,
- kétszegélyes,
- zsebpántos,
- zsebfedős.
Rátett zsebek
Köznapi nyelven foltzsebeknek is nevezzük. A rátett zseb egy különszabott zseblapból készül, amelynek varrás- és hajtásszélességét valamilyen módon eldolgozzuk, és többnyire rátűzéssel rögzítjük az alapra. A rátett zseb szinte valamennyi ruhanemű valamennyi alkatrészére - elejére, hátára, a nadrág szárára, az ujjára - készíthető.
A rátett zsebeket gyakran szimmetrikusan kell elkészítenünk a jobb és bal oldali alkatrészekre. A munkánk könnyítésére célszerű elkészíteni kemény kartonlapból a zseb készméretű formáját, amelyet sablonnak nevezünk. A sablon a zseblapok formára vasalásához használjuk.
A rátett zsebek minőségi követelményei:
- szimmetria,
- a zseb helyének pontos meghatározása,
- a zsebfedő és a zseblap egymáshoz viszonyított helyzete,
- a zsebnyílás végének megerősítése.
Szabásvonalba helyezett zsebek
A szabásvonalak vonalvezetése bármilyen lehet: függőleges, vízszintes, ferde, ívelt vagy szögletes. Zsebek kialakítására valamennyi alkalmas, függetlenül a termék fajtájától (blúz, ruha, nadrág, kosztüm stb.).
Bevágott zsebek
A bevágott zsebek elnevezése igen szemléletesen utal a készítésére, ugyanis a zseb helyét, pontosabban a zsebnyílást az alkatrészen be kell vágni. A bevágás iránya bármilyen lehet, függőleges, vízszintes, ferde, a nyílás általában mindig egyenes vonalú.