A rajzlapok.
A rajzlapok méreteinek meghatározásánál érvényesülő alapelv, hogy a hosszabb oldal felezésével mindig új, de oldalarányaiban azonos rajzlapot kapjunk.
Az „A” sorozatú rajzlapok kiinduló méretét annak alapján határozták meg, hogy az előzőekben meghatározott oldalarány-megtartás teljesüljön, illetve a papír területe 1 m2 legyen. A „B” sorozatú rajzlapok kiinduló méretét annak alapján határozták meg, hogy az a oldal hossza 1000 mm, illetve az oldalak aránya a rajzlapfelezésnél megmaradjon ( a=1000 mm, b=1414 mm). A műszaki rajzban az „A” sorozatú rajzlapméreteket használjuk, a „B” sorozat méretjelölésével például a fénymásolók laptálcáján találkozhatunk.A rajzlapok méretei
A műszaki információk hordozója a rajzlap. A szerkesztett rajzokat famentes, félfamentes rajzlapra vagy csomagolópapírra, illetve pausz-papír „rajzlapokra” készítjük. A nem átlátszó rajzlapokról fényáteresztő pausz-papírra is készíthető rajz, mely másolatok készítésére is alkalmas. A napjainkban alkalmazott fénymásoló- és számítógépes technológia lehetővé teszi a pausz-rajzok „kihagyását” a műszaki dokumentáció készítésének folyamatából. A rajzlapok alakját és méreteit szabványok rögzítik. A rajzlapok méretét meghatározó szabvány jele:
MSZ ISO 5457:1992, amely teljesen megegyezik az
ISO – 5457:1980 nemzetközi szabvánnyal.
Az A0 jelű rajzlap
Az A0-s méretű rajzlap mérete a=841 mm, b=1189 mm. A fenti oldalarányok az a*b=1 m2 feltétel teljesítéséből, illetve az a:b = b/2:a aránypárból matematikai rendezés útján levezethető, azaz 1189 mm. Magyarországon érdekes módon az A0-s méretű, illetve az egyéb műszaki rajzlapokra elterjedt a DIPA elnevezés, amely valójában a két-három évtizeddel ezelőtt műszaki rajzlapokat gyártó Diósgyőri Papírgyár nevét jelentette. Az A0-s méretű rajzlap a mérnöki rajztáblák rajzlapmérete - a nagyobb terjedelmű műszaki rajzokat ilyen méretű rajzlapokra készíthetjük el. A könnyűipari műszaki rajzban alkalmazott fehér csomagolópapír egyébként a „B” sorozatú méretben vásárolható.
Egyéb szabványos rajzlapok
Az A0-s méret felezésével az A1-es, az A1-es méret felezésével az A2-es, stb. rajzlapok adódnak.
Az A-betű után lévő szám a felezések számát adja, hisz az A0-s jelölésben a „0” a „0-ás” felezést jelenti. A normál méretű rajzlapok közül általánosan az A3-as és A4-es méretet alkalmazzuk a leggyakrabban. (Az A4-es méret más területeken is fontos, például a szövegszerkesztőkben ez az alapméret, így ennek méretét célszerű megjegyezni.) Az A4-es méret 210*297 mm, ahol a rövidebb oldal duplázásával az A3-as, a hosszabb oldal felezésével az A5-ös méret számítható ki. A különleges méretű rajzlapok méretének meghatározása a normál méretű rajzlapok ismeretében egyszerű - pl.. A3*3 = 420 mm x 3*297 mm. Az álló tájolású rajzlapokat y típusú rajzlapnak, míg a fekvő tájolású rajzlapokat x típusú rajzlapnak nevezzük.