A rajzolás
A rajzolás, illetve a műszaki rajz hosszú fejlődésen ment keresztül, amíg a mai formája kialakult. E fejlődés folyamán mindig fontos követelmény volt a megbízható műszaki információcsere. Gondoljunk csak a barlangrajzokra, ahol bizonyos értelemben a bölény elejtésére vonatkozó rajzok „műszaki rajznak” tekintendők, hisz az elejtéshez szükséges pontos információkat közvetítették.
Az ókori társadalmakban a hajózás már létezett, a hajók elkészítése lehetetlen lett volna műszaki kommunikáció nélkül, az ókori hadigépek elkészítői már majdnem kiérdemlik a „hadmérnök” megnevezést. Igazi műszaki dokumentációnak tekinthetők Leonardo da Vinci különböző gépekről, saját találmányairól készített rajzai, amely alapján a rekonstruálás lehetővé vált.
A műszaki rajz fogalma
A műszaki rajz információhordozón (papíron, mikrofilmen, mágneslemezen stb.) rögzített, egyezményes szabályoknak megfelelő, grafikusan ábrázolt műszaki információ. A termékek (alkatrészek, szerkezetek) ábrázolási módjai rendszerint méretarányosak. A műszaki ábrázolásokkal kapcsolatos elnevezéseket és alaki követelményeket (pl. rajzlapméretek, rajzlap-kialakítások, vonalak, feliratozás stb.) szabványok tartalmazzák. Ugyancsak szabványok írják elő a tárgyak műszaki ábrázolásának és méretmegadásának a szabályait is. A műszaki gondolatok egyértelmű közlésének és azok megértésének (a műszaki kommunikációnak) alapfeltétele a vonatkozó szabványok előírásainak alapos ismerete.
A műszaki rajzok megnevezései
Műszaki rajznak nevezzük egy másik megközelítés szerint azokat a rajzokat, amelyek egyezményes jelölési módszerekkel műszaki gondolatokat, megoldásokat közvetítenek. A műszaki rajzok közé tartoznak a szakirányú rajzok is. A könnyűipar területén alkalmazott rajzot könnyűipari szakrajznak, a gépipar területén használatos rajzot géprajznak, az építőipar területén építészeti, a villamosipar területén használatos rajzokat villamos rajzoknak nevezzük. A szakirányú rajzok mindig alkalmaznak speciális ábrázolási szabályokat, vagyis olyan megoldásokat és előírásokat, amelyek az adott szakmában az információcserét hatékonyan segítik elő.
A műszaki dokumentáció
A tervezői munka végeredménye a műszaki dokumentáció, amely szöveges és rajzos részből áll. A műszaki rajzok készítésének célja a gyártásban, üzembe helyezésben és a karbantartásban részt vevő szakemberek munkájának előkészítése, a munka elvégezhetőségének biztosítása, segítése. A szöveges dokumentáció tartalmazza a gyártmány leírását, a tervezéshez szükséges számításokat, adatokat stb. A rajzok a gépalkatrészek, szerkezetek alakját, méreteit és a gyártáshoz szükséges egyéb adatokat tartalmazzák. A rajz hitelességét, érvényességét igazoló adatok a feliratmezőbe kerülnek (dátum, aláírás).