Az Internet elterjedése
A hatvanas években az USA-ban kidolgoztak egy több központú, csomagkapcsolt hálózati kommunikációs rendszert (az NCP protokollt), mely a mai TCP/IP szabvány ősének tekinthető. Ezen az elven kezdett működni 1969-ben az ARPANET, mely egy olyan számítógép hálózatként épült, mely egy esetleges atomtámadás után megmaradó részei külön is működőképesek maradnak. Majd egyes egyetemek, katonai bázisok és kormányzati laboratóriumok kutatói is használták elektronikus levelezésre, fájlok cseréjére és távoli bejelentkezésre egymás számítógépei között. 1972-ben megszületett az első e-mail program. 1983-ra az Arpanetről leválasztották a szigorúan ellenőrzött harci szegmenst, és megjelent az Internet, 1988-ra pedig az első Internetes féregvírus is.
Az Internet szerkezete
Az Internetre szokás használni a „hálózatok hálózata” megnevezést is.
Az Internet a számítógépek olyan összekapcsolódása, amelynek bármely gépe képes kapcsolatot teremteni a hálózat bármely pontjával. Az Interneten nincs egy központi gép. Minden, a hálózatra kötött gép egyszerre fő- és alállomás. Az Internet legfontosabb része a nagy adatátviteli sebességű, általában optikai kábelekből és műholdas kapcsolatokból álló gerinchálózat (bone), amely az ide kapcsolódó alhálózatok információit szállítja. A csomagokat útválasztók (routerek) irányítják a különféle útvonalakon. A felhasználók által elérhető adatátviteli sebességet a gerincig vezető alhálózatok adatátviteli sebessége közül a legkisebb fogja meghatározni. A megfelelő hálózati teljesítmény eléréséhez csak nagy teljesítményű gépekkel lehet a gerincvonalakra csatlakozni. Az átlagos felhasználók ezért a helyi hálózati kapcsolataikat használhatják fel, míg egyéni felhasználók számára az Internet szolgáltatók (providerek) által üzemeltett nagy teljesítményű gépeken keresztül való csatlakozás a megoldás.
Az Internet szolgáltatásai
Chat: Az Interneten keresztüli beszélgetések elnevezése. A chat segítségével bárki kommunikálhat akár egy a világ másik oldalán tartózkodó egyénnel is, az Internet költségére. Mára már lehetőség van arra is, hogy beszélgessünk, nem szükséges gépelni sem.
FTP: File Transfer Protocoll - Az Internet klasszikus fájlátviteli protokollja, amely adatállományok két gép közötti kétirányú átvitelét teszi lehetővé.
Az FTP a klasszikus szerver-kliens modell alapján működik, bár a fájlok átvitelét mindkét irányban (a kapcsolatot kezdeményező kliensről a szerverre, illetve visszafelé, a szerverről a kliens irányába) is lehetővé teszi.
Az FTP a nyilvánosan elérhető archívumok, fájlgyűjtemények elérésének lehetőségét biztosító protokoll. A nyilvános ftp-szerverek elérése után a szerveren belül könyvtárrendszerben, a böngészőben vagy ftp-parancsokkal tudunk tájékozódni
Levelezés, e-mail : e-mail = electronic mail, azaz elektronikus üzenet. A régi leveleket az újak váltották fel, már nem a postán adjuk fel őket, hanem az interneten keresztül küldjük ismerőseinknek. Gyorsabb és olcsóbb is ez a megoldás.
1972-ben megszületett az első e-mail program. A levelek írása, feladása, olvasása, a levelek rendszerezése és archiválása e-mail esetében is jóval gyorsabb, könnyebb, mint a hagyományos levél esetében. A hálózati felhasználók egymással való kommunikációja az SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) protokollon keresztül valósul meg.
Levelezési listák lehetővé teszik hogy az elektronikus postaládánkba rendszeresen (egy adott témában) automatikusan generált elektronikus leveleket kapjunk. Az ilyen levelezési listák rengeteg témával foglalkozhatnak, egyrészt szakmai, pl. Internet-fejlesztői forrásokat, programfrissítésekről szóló értesítést, új programok leírását, tudományos eredményeket, vagy a napi híreket, lapszemlét, tőzsdei adatokat, időjárás-jelentést, vagy akár a napi horoszkópot tartalmazhatják.
WWW (World Wide Web)
A WWW szöveges, képes és egyéb multimédiás állományok tárháza. Ezek a Web dokumentumok túlnyomó többsége html nyelven íródik. A lapokon elhelyezett hivatkozások segítségével a hagyományos írott szöveg linearitása eltűnik, szabadon szörfözhetünk a számunkra érdekes témák felé egyik weboldalról a másikra.
Gopher
A Gopher hierarchikusan felépített információban, menüvezérelt módon kereső protokoll.
A karakteres megjelenítésű gopher programok az Internet fejlődésével csendben kihaltak, és ma már a legtöbb WWW böngészővel használhatjuk a gopher szolgáltatásait.
News
A Usenet alapvető egységei a hírcsoportok vagy az adott témájú levelek gyűjtőhelyei, ezek felelnek meg az egyes levelezési listáknak.
Telnet
A Telnet segítségével a saját gépet terminálként használva – egy távoli hosztra felhasználóként lehet bejelentkezni.