Gomba tartósítása
A gomba veszélyes élelmiszer, csak konzervként sterilizálva vagy szárított gombaként kerülhet forgalomba. Más (fagyasztás, sózás stb.) módszer nem alkalmazható. Nehéz emészthetősége és rosszul megválasztott tartósítása mérgezéshez, allergiás reakcióhoz vezethet.
Valódi gombakonzervek
A valódi vagy teljes konzervek 120 oC feletti hőkezeléssel, légmentesen lezárva készülnek, melynek eredménye a teljes csíramentesség és a hosszú eltarthatósági idő. Ezek a konzervek, melyek csavaros üvegben vagy fémdobozban kerülnek forgalomba. Például zöldborsó, kukorica, stb. Hátrányuk, hogy a vitamintartalom hőre károsodik, így táplálkozástanilag kevésbé értékesek.
Gombából készült félkonzervek
A zöldségfélék tartósításának nem sterilizálással készült változatait nevezzük félkonzerveknek, azaz prezerváruknak. Ezen termékek rövidebb ideig tarthatók el és gyakran igényes körülményeket követelnek tárolásuk során. Ilyenek.
- szárított zöldségfélék (gomba, répa, zeller, stb.), melyek víztartalmát lecsökkentették, így tartósak, de C-vitaminban szegények lettek. Száraz, hűvös helyen sokáig tárolhatók.
- savanyított zöldségfélék (uborka, paprika, hagyma stb.) ecetes, sós, esetleg cukros lében tartósítószerrel és hőkezeléssel készült termékek. Például ecetes uborka, savanyú káposzta.
- gyorsfagyasztott (mirelit) zöldségfélék, melyek gyorsfagyasztással, -35 oC-on készülnek. Értékesek, mert frissen készülnek, tápanyagtartalmuk nem károsodik és hosszabb ideig (9-10 hónap) is eltarthatók. Például mirelit zöldbab, borsó, lecsó stb. Hátrányuk, hogy hűtőláncot (folyamatos hűtést, -20 oC-ot) igényelnek