A függőség
Többféle függőségi viszonyt különböztetünk meg irányultsága és a kapcsolati viszonyok szerint. Közvetett függésről beszélünk, ha a szervezet egységei nincsenek egymással kapcsolatban, de az egyes egységek teljesítménye, tevékenysége a vállalat egészére hatással van.
Egyirányú függésről akkor beszélhetünk, ha két szervezeti egység közül csak az egyik van hatással a másik tevékenységére, vagyis a függőségi viszony egyirányú.
Kölcsönös függőségről pedig a vállalati egységek kölcsönös egymásra hatásakor beszélhetünk, ami csak olyan szervezeti egységek között valósul meg, melyek egy szinten állnak a szervezeti hierarchiában.
A hatékonyság
Az vezetői ellenőrzés része a hatékonyság is, aminek méréséhez előre megbecsült adatokat kell elemezni, és az elvárt teljesítményt számokban kell meghatározni. A hatékonyság a tényleges (amihez jelentésekre van szükség) és az elvárt (becsült) adatok összehasonlításával mérhető. A mérés után természetesen korrekciós lépések megtételére lehet szükség.
A koordináció
A koordináció egy szervezet működésében a tevékenységek és erőforrások összehangolását jelenti. Célja, hogy a vállalat minél hatékonyabban tudjon működni az elérni kívánt cél érdekében. Az igény a koordinálásra egy szervezetben ott mutatkozik meg leginkább, ahol egymástól függő tevékenységek vannak jelen. Minél nagyobb az egymástól való függés, annál nagyobb szerepe és jelentősége van a koordinációnak.
Az ellenőrzés
Az ellenőrzés a vezetés egyik legfontosabb feladata, hiszen ezáltal térképezhető fel, hogy a szervezet mely részei működnek hatékonyan és melyeknél szükséges javításokat, fejlesztéseket végezni. Természetesen egy ellenőrzéshez szükség van előzetes ténymeghatározásra, adatokrögzítésére, ami arra szolgál, hogy mérhető és felelősségre vonható munkafolyamatok működjenek. Meg kell határozni, hogy kinek, mit, hogyan, mennyi ideig kell elvégeznie, ezen kívül előre tisztázni kell a tevékenységek felelőseit is.