A bizalom fogalma
Erikson neoanalítikus elmélete szerint az első pszichoszociális szakasz körülbelül az élet első esztendejét, azaz csecsemőkorunkat jelenti. E szakasz alapkonfliktusa, életünk első és legfontosabb krízise, az alapvető bizalom és alapvető bizalmatlanság között feszül. Csecsemőként teljesen kiszolgáltatottak vagyunk, alapvető szükségleteink kielégítésében még másokra szorulunk. Ha megkapjuk ezt a gondoskodást, megéljük a bizalom és biztonság érzését. A csecsemő bizalmatlanságát a nyugtalan alvás, szeszélyes étvágy és más testi tünetek jelzik, ennyire fiatalon is képesek vagyunk nagyon mélyen és meghatározó módon átélni a magárahagyatottság érzését.
Ez a korai bizalomérzet tehát az alapja, hogy felnőttként hinni tudunk a világban, önmagunkban és emberi kapcsolatainkban. Ha csecsemőként elsősorban a bizalmat éljük meg, megerősödik reményre való képességünk, azaz tartósan hinni tudunk vágyaink teljesülésében.
Ahogyan az élet bármely területén, úgy az üzleti életben is nélkülözhetetlen a bizalom. Egy üzleti kapcsolat bizalmi szintjét a felek kölcsönösen és aktívan formálják, ha ettől a modelltől eltérnek (pl. az egyik fél váratlanul nem megalapozott bizalmi gesztust tesz), kapcsolatuk kiegyensúlyozatlanná válik.
A bizalom magas szintje még egy munkahelyi csapatban sem alakul ki automatikusan, a tagoknak és főként a vezetőnek tudatosan kell azt kialakítani. Ebben segíthet külső tanácsadó vagy tréner, de ha súlyos bizalomvesztés alakult ki a csoportban a vezető, egymás vagy a szervezet egésze iránt, nagyon nehéz azt visszaépíteni.
A bizalom útvesztői
Az antiszociális személyiség kialakulása mögött döntő szerepet az első életévek durva törései játszanak, az anya-gyerek kapcsolat hiánya vagy súlyos hiányosságai miatt az illetőben nem alakul ki a bizalom, s ezen keresztül az egészséges érzelmi élet képessége.
Felnőttként az antiszociális (pszichopata, szociopata) személyiség gyakran szélhámosként bukkan fel az üzleti életben. Mesterien tud bizalmat ébreszteni másokban, feddhetetlenség benyomását kelteni partnereiben (egyik eszköze az úgynevezett pszichopata báj), azonban ha ezt a célját elérte, gátlástalanul visszaél a kapott bizalommal, semmilyen ígéretét nem tartja be és egyszer csak eltűnik, többnyire egy rábízott tekintélyes összeggel a zsebében.