A gyógyvizek csoportosítása
A gyógyvizeket összetételüknél fogva és felhasználásuk szerint különböztethetjük meg.
- összetételük szerint lehetnek: keserűvizek, savanyúvizek, jódos vizek, alkálikus vizek.
- felhasználásuk szerint: iható, ivókúrára való vizek, fürdőterápiára való vizek (termálvizek)
Fogyasztási javaslatok
Gyógyvizet kúraszerűen (ivókúra) csak orvosi javaslatra, ellenőrzés mellett fogyaszthatunk. A kúra leteltével tartsunk szünetet, és csak orvosi véleményezésre ismételjük meg.
A gyógyvizek lokális (helyi) hatásúak, ott hatnak ahol végighaladnak, felszívódnak. Kortyonként, szobahőmérsékleten tanácsos fogyasztani az előírt mennyiséget evés előtt vagy evés után, fajtától függően.
A kúra idején pihenés javasolt, alkohol fogyasztása tilos!
A gyógyvizek hatása a szervezetre
A gyógyvizek (ihatók) olyan ásványvizek, melyek különleges összetételüknél fogva gyógyhatással vannak a szervezetre. Az elfogyasztott gyógyvíz hatással van az emésztésre, a májműködésre, a bélműködésre. Segíti a salakanyagok eltávozását, az epetermelés szabályozását. Erősíti az immunrendszert, csökkenti a bélcsatorna gyulladásos megbetegedéseit. Hashajtó hatású, ezáltal a méreglerakódás, a székrekedés, daganatképződés hatásos megelőzője. Nem oltják a szomjat, keserű, savanyú, nem igazán ízletes italok.
Forgalmazás
A gyógyvizek üvegpalackban vagy műanyagflakonban kerülnek forgalomba. Az üvegeket koronazárral a műanyag flakonokat csavaros kupakkal zárják. Csomagolásukon magyar nyelvű tájékoztató, felhasználási javaslat és az összetétel feltüntetése elengedhetetlen követelmény.
Hűvös, fényvédett helyen korlátozott ideig tárolhatók. Kihelyezése a többi árucsoporttól elkülönítve történik, hogy a vásárlók, a betegek könnyen felismerjék.
Gyógyfürdőink
A meleg, ásványi és gyógyanyagokkal teli víz a termálvíz, melyet fürdőterápiás kezeléseknél használnak (balneoterápia). Mozgásszervi, nőgyógyászati, rehabilitációs kezelések fontos eszköze a gyógyvíz.
Hazánk rendkívül gazdag gyógyvizekben. Fürdőhelyeink már olyan gyógycetrumokká fejlődtek, melyek nemcsak a hazai, hanem a külföldi látogatót is magas színvonalon kiszolgálják. Ez a gyógyturizmus fontos eleme a magyar gazdaságnak.
Gyógyfürdőink:
Bük, Hévíz, Sárvár, Zalakaros, Kehidakustány, Igal, Harkány, Komárom, Buda, Miskolctapolca, Hajdúszoboszló, Gyula, Cserkeszőlő stb.