Természetes vizek
A természetes vizek olyan, a föld mélyéről származó vizek, amelyek értékes összetevőket (ásványi anyagokat, gyógyhatású anyagokat) és természetes oldott gázokat tartalmazhatnak. Hazánk az ásványvíz és gyógyvíz előfordulása alapján nagyhatalom Európában.
A természetes vizek története
A mélyből feltörő, különleges összetételű vizeket legtöbbször pásztorok, parasztok találták meg, akik megkóstolták, fürödtek benne és tapasztalataikat átadva terjesztették a vizek hatását. Hazánkban már a római korban is ismertek több ásvány- és gyógyvizet, melyről ásatási emlékek tanúskodnak. (például Aquincum) Igazi előretörés az analitikai kémia fejlődésével kezdődött a XVIII. században, majd a XIX. század végén a mélyfúrásos technika bevezetésével nyílt új korszak az ásványvizek, gyógyvizek hasznosításában.
A gyógyvizeket nemcsak ivókúrára, hanem fürdőzésre is használták, ez a balneoterápia. A meleg gyógyvíz a termálvíz. Hazánk ásvány- és gyógyvizeinek lelőhelyeit mutatja az alábbi térkép.
A természetes vizek csoportosítása
- szikvíz
- ásványvíz
- gyógyvíz
A természetes vizek jelentősége
Az ásvány- és gyógyvizek oldott állapotban tartalmazzák földünk valamennyi ismert elemét és azok vegyületeit. Ezek összetétele változó, amely hatásuk különbözőségét magyarázza. A víz pótlása mellett értékes ásványi anyagokkal látják el a szervezetet, méregtelenítő (detoxikáló) hatásúak, segítik a salaktalanítást. Egyesek gyógyhatásúak, főleg az emésztési problémákra hatásosak. Kiegészítik táplálkozásunkat, lokálisan (helyileg) hatnak az emésztőrendszerre (például gyomorerősítő, székletürítő, gyulladáscsökkentő hatás).
A meleg gyógyvizeknek külsőleg használt (fürdőzések, terápiák) kezelésekben van jelentősége. Főleg reumatikus, nőgyógyászati, rehabilitáció stb. problémákra hatásosak.
Napjainkra a gyógyfürdők olyan gyógycentrumokká fejlődtek, melyek ötcsillagos szolgáltatásokkal várják a pihenni, gyógyulni vágyókat. Híres gyógycentrumok: Hévíz, Zalakaros, Hajdúszoboszló, Sárvár, Bük, Harkány stb.