Szerzői jogvédelem számítógépeknél
Szerzői jogvédelem a számítógépeknél
Számítógépes letöltések az Internetről nem mindig szabályosak. A letöltés, ha saját célra készül, akkor megengedett, ha az Interneten engedélyezve van, de a terjesztését a törvény bünteti.
A szerzői jog az alkotások kiadásával és felhasználásával kapcsolatban kizárólagos jogokat biztosít a szerzőknek műveik védelmére. A szerzői jognak megfelelően az eredeti szerző, illetve a jogutódjának kizárólagos joga, hogy megengedje vagy megtiltsa a mű másolását, sokszorosítását, nyilvános előadását, terjesztését, és átdolgozását. A szerzői jogok a szerző életében és a halálától számított hetven éven át, részesülnek védelemben. Ha a szerző átruházza a jogait a kiadókra, akkor díjazás jár minden eladott példány után. A szerzői jogvédelem célja, hogy biztosítsa az alkotók díjazását, valamint újabb alkotásokra ösztönözze a szerzőket. A CD, DVD írását, másolását és terjesztést a törvény bünteti, ha nem szabályszerű.
A szoftverek terjesztésének két fajtája van: shareware és freeware típusú.
Shareware (kereskedelmi szoftver): ez azt jelenti, hogy a szoftver szabadon terjeszthető, de a felhasználásért a szoftverrel együtt járó szerződés szerint a próbaidő után már fizetni kell. Regisztrálás után élesedik a program és teljes jogúfelhasználóvá válik az ügyfél, ha a kitöltött regisztrációs lapot visszaküldte.
Freeware program: szabadon felhasználható és terjeszthető, ha elismerjük a gyártócéget, mint a termék egyedüli létrehozóját.
Szoftver fajtái
Szoftver fajtái
Szoftvernek nevezzük az összes olyan adatot, amely végrehajtó utasításként értelmezve, a számítógép működtetéséhez szükséges és nem tartozik annak fizikai összetevőihez. A számítógépeken egy időben mindig több szoftver fut.
A szoftverek három fő csoportot alkotnak:
-rendszerszoftver,
-felhasználóiszoftver,
-fejlesztői szoftver.
A rendszer és felhasználóiszoftverek együttesen szükségesek a számítógéphasználatához. Az egyidejű futás látszólagos, mert a számítógép olyan gyorsan válogat a különböző szoftverek futtatása között, hogy a felhasználó számára az egyidejűnek tűnik. A rendszerszoftver teszi lehetővé a számítógép működését, amely a merevlemezen helyezkedik el és innen töltődik be. Ezt a ROM vezérli, amelynek tartalma állandó. A ROM-ba lévő programot hívják BIOS-nak, amely feladata az operációs rendszer betöltésének vezérlése a bekapcsolás pillanatába. A rendszerlemezen vannak a rendszerprogramok. Rendszerhibák javításánál a gép kéri a lemezt.
Operációs rendszer feladata:
-programok betöltése, futtatása,
-perifériák kezelése,
-kapcsolattartás a felhasználóval,
-parancsok értelmezése, végrehajtása,
-hibák kezelése.
Felhasználóiprogramok:
- szövegszerkesztők,
- rajzoló programok,
- adminisztrációs, nyilvántartó programok,
- tervező és játékprogramok, stb.
Felhasználóiprogramokról áltálában:
A felhasználóiprogram alkalmazásának fő szempontja, hogy az általunk használt program melyik operációs rendszert igényli. Például egy Windows környezethez írt program nem fog működni M-DOS környezetben.
Fejlesztő programok:
A fejlesztő programok olyan programrendszerek, amelyek más programok megírását teszik lehetővé.
Programozási nyelvek: pl. Assembly, Pascal, Basic, és a C nyelv.