Kevesebb dokumentáció
Az új kiadás szabadabb kezet ad a dokumentáció elkészítésében, ami azt jelenti, hogy kisebb mennyiségű dokumentált eljárást követel, mint a korábbi kiadás. A vállalat nagysága és tevékenysége határozza meg, hogy mennyi dokumentációra van szükség. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy nem feltétlenül kell külön a Minőségügyi Kézikönyv és az eljárások dokumentálása, az egészet egy kézikönyvben is meg lehet jeleníteni.
Új szemlélet
Az ISO 9001:2000 szabványt többszöri módosítás után adták ki, 2000 decemberében (magyar megfelelője: MSZ EN ISO 9001:2001. Az új szabvány érvényteleníti a korábbi kiadást, azaz az ISO 9001, 9002 és 9003 szabványok 1994-es kiadásait. Azok a szervezetek, melyek korábban a 9002 vagy 9003 szabványt használták, könnyen áttérhetnek a 9001-re egyes követelmények elhagyásával.
A szabvány címében már minőségirányítás szerepel minőségbiztosítás helyett, ezzel is mutatva az új szemléletet. A minőségirányítás 8 alapelve nagyobb hangsúlyt kapott, mint korábban, így előtérbe került a vevőközpontúság és a folyamatszemlélet, valamint a munkakörülmények jelentősége (az emberi erőforrások fokozottabb figyelembe vétele).
Más logika
Az új kiadásnak más a logikája, szerkezeti felépítése megváltozott. A korábbi húsz elemet 4 fejezetbe sorolták be, melyek mind egy-egy folyamatot képviselnek. Ezek
• a vezetőség felelősségi köre
• gazdálkodás az erőforrásokkal
• a termék előállítása, szolgáltatás nyújtása
• mérés, elemzés és fejlesztés