Mosószerek fogalma
A mosószerek olyan vegyi áruk, melyek összetételüknél fogva eltávolítják a textíliától a szennyeződéseket, anélkül, hogy azt károsítanák.
Mosószerek összetétele
A mosószerek igen sokféle összetevőből állnak, aszerint, hogy mi a feladatuk. Az összetevők azonban nem fejthetnek ki ellentétes hatást, sőt egymás hatását fokozzák vagy kiegészítik.
- Mosóaktív (felületaktív) anyagok: ez a legfontosabb összetevő, amely a tisztítást végzi. Több anyagból (anionaktív és nem anionaktív) álló keverék, úgynevezett tenzidek alkotják. Por alakú mosószerben 5-15%-os, folyékony mosószerben többszörös mennyiségű lehet.
- Komplexképzők (vízlágyítók): a kemény víz rontja a tisztító hatást és károsítja a textíliát és a mosógépet. Ezért minden mosószer fontos összetevője. Ilyenek: foszfátok: jó vízlágyítók, de súlyosan károsítják a környezetet, ezért használatát korlátozzák, hatását mással helyettesítik, a foszfáthelyettesítők: zeolit, izóda, vízüveg.
- Fehérítőszerek: a makacs, nyomot hagyó foltok eltávolítására szolgálnak. Két csoportjuk van.
- - oxidatív fehérítők, melyek atomos oxigén felszabadításával hatékonyan „lemarják” a foltot a textíliáról, de közben károsítják, sárgítják azt. Ilyen például a nátrium-perborát, amely csak 60 oC felett hatékony és környezetkárosító, a TAED-rendszer, amely tetraacetil-etiléndiamint tartalmaz. Ez mint egy aktivátor segíti a perborátok munkáját, ezért a fehérítés alacsonyabb hőfokon is megvalósulhat.
- - optikai fehérítők, csak látszólagos fehérséget adnak, mivel a fényt átalakítják, fehérebben, kékebben verik vissza. Ezáltal nem károsítanak, de nem is tartós a fehér hatás. Csak fehér színű textílián használhatók, ellenkező esetben nemkívánatos színváltozást okozhatnak. Elavult fehérítőszer, érzékeny bőrűek allergiás tünetekkel reagálhatnak rá. Napon szárítva sárgítják a ruhát.
- Korróziógátlóanyagok: feladatuk a fém alkatrészek védelme, de lúgosító és vízlágyító hatásuk is van. Például vízüveg.
- Habzásgátlók: a hab nem kívánatos az automata mosógépeknél, ezért megakadályozzák a keletkezését. Mennyisége 1-3%.
- Szürkülést gátló anyagok: feladata, hogy a mosóvízből megakadályozza a szürkülést okozó szennyeződés visszatapadását a textíliára. Például CMC (karbonti-metil-cellulóz), amely lassan bomlik le a környezetben, de a vízi élőlényeket nem károsítja.
- Enzimek: a fehérjetartalmú, makacs foltokat (vér, bor stb.) távolítják el. Hatásuk 40-60 Celsius fokon a legjobb. Károsítják a kéz bőrét, a gyapjú, selyem textíliát.
- Illatanyagok: céljuk, hogy az erős mosóoldat-szagot elfedjék, friss illatot adjanak a textíliáknak. Érzékeny bőrűeknél allergiát okozhatnak, ezért javasolt az alapos öblítés.
- Színezékek: napjainkra elvesztette jelentőségét.
- Töltőanyagok: feladatuk, hogy a mosópor szemcsés állagát segítsék, a csomósodást megakadályozzák A mosási folyamatban nincs szerepük, károsítják a textíliát és a környezetet. A folyékony mosószerekben nincs vagy minimális mennyiségben vannak jelen.