Tenzidek jelentősége
A mosás célja, hogy a felületről eltávolítsuk a szennyeződéseket. A mosás eszköze, segédanyaga olyan tisztítószer, amely eltávolítja, leszakítja a megtapadt szennyeződést a felületről és megakadályozza annak visszatapadását. Ezek a mosó-tisztító anyagok (például mosószerek, szappan), melyek fő hatóanyaga a tenzidek, azaz a felületaktív anyagok. Hatásuk a felületi feszültség csökkentésén alapul, mellyel könnyen leválik a szennyeződés a felületről.
A tenzidek (felületaktív anyagok) aszimmetrikus felépítésű molekulákból állnak, melyek egyik fele jól kötődik a vízhez (hidrofil rész), másik oldala pedig taszítja vizet (hidrofób). Ezen felépítésüknek tulajdonítható a jó mosóhatásuk, habzóképességük, ezért szinte valamennyi tisztítószerösszetételében fontos szerepet játszanak.
Tenzidek működése
A felületaktív anyagok hatása a felületi feszültség csökkentésével magyarázható.
A felületi feszültség a folyadék felületén lévő molekulák közötti összetartó erő, amelytől a felület stabil, összetartó, a minimális térfogatra törekszik. Amennyiben ez az összetartó erő csökken, a folyadék jobban ki tudja fejteni oldószer hatását, szennyvivő képességét.
a tenzidek működésének három fázisa van:
- körbeveszi a textíliára tapadt szennyeződést, erősen kötődve hozzá. Ez a nedvesítő szakasz, melynek során a tenzidek csökkentik a határfelületi feszültséget a szilárd textília és a folyadék között. A jó mosó-tisztító hatás feltétele a jó nedvesítő képesség.
- a második lépésben a tenzidek leszakítják, darabolva leválasztják a szennyeződést a textíliáról. Ez a szakasz a diszpergálás. Az apró, leválasztott részecskék a mosóvízzel diszperziósrendszert, úgynevezett szuszpenziót alkotnak, ahol a diszpergált (aprított) részecske a szennyeződés, a diszperziós közeg pedig a mosóvíz. Ha folyadékot folyadékban diszpergálunk, emulziót kapunk, ha gázanyagot oszlatunk el folyadékban, akkor hab keletkezik.
- a mosás folyamatának utolsó fázisa az emulgeálás, amely során a leválasztott szennyrészecskék ülepedés, visszatapadás és összetapadás nélkül lebegnek, tartósan oldatban maradnak. Így biztosítva a tisztára mosott textília szürkülésének, a mosóvízben lebegő szennyeződések visszatapadásának megelőzését.
A tenzidek jól habzanak, jó habképzők, ahol a diszperziós fázis a folyadék és diszperz részecske a gáz. A hab előnyös a tisztító hatásnál, segíti a szennyeződés leválasztását és oldatban tartását.