Mintavétel telefonkönyv alapján - hibás mintavétel
Reprezentatív adatfelvételhez telefonkönyvből vesszük a mintát: minden megyei és a fővárosi telefonkönyvből szisztematikus kiválasztással a mintába kerül minden 500. név. Az így kiválasztott embereket telefonon kérdezzük meg nyaralási szokásaikról.
Valóban reprezentatív lesz-e a választott mintánk? Fel tudjuk-e mérni ezzel a kutatással az országban lakók nyaralási szokásait? Ha nem, miért nem? Miért hibás az ilyenfajta mintavétel? Van-e olyan kutatási téma, amihez ez a mintavétel tökéletes (vagy majdnem tökéletes) lenne?
Miért volt hibás a telefonkönyves mintavétel?
A telefonkönyvből vett minták általában nem reprezentatívak, aminek több oka is van:
• Nincs mindenkinek telefonja, a szegényebb rétegeknek nagyobb valószínűséggel nincs telefonjuk, míg a jómódúaknak akár több is lehet.
• Egyre inkább elterjedtebb a mobiltelefon, egyre több olyan ember van, akinek egyáltalán nincs vezetékes telefonja, viszont mobiltelefon-előfizetése igen.
• A telefonkönyvben nincsenek benne azok, akiknek titkosították a telefonszámukat, vagy akik a telefonkönyv szerkesztésének lezárta után vásároltak vonalat.
A nyaralási szokások felmérése semmiképpen nem alkalmas a telefonkönyves mintavétel, mivel a szegényebb rétegeket kisebb arányban kérdezik meg így, mint amilyen arányban képviseltetik magukat a társadalomban. A minta így torzíthat a középrétegek felé.
A telefonos mintavétel akkor lenne reprezentatív, ha konkrétan a telefon-előfizetők véleményére vagyunk kíváncsiak valamilyen témában, de akkor sem tökéletes, mivel a titkosított számok ilyenkor sem érhetők el. Ezt a problémát úgy lehetne orvosolni, ha véletlenszám-generátorral előállított telefonszámokat hívnánk fel, nem pedig a telefonkönyvben találtakat.
Általában a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatásokhoz alkalmas a telefonkönyves mintavétel, mivel azt tapasztalhatjuk, hogy a választásokon való részvétel során is alulreprezentáltak a szegényebb rétegek, és nagyobb arányban vesznek részt a középréteg tagjai, nagyjából úgy, mint a telefonkönyvben.