Európai Bizottság
Az Európai Bizottság igazi Uniós testület, hiszen független a tagállamoktól. Tagjait természetesen a tagállamok delegálják, akik azonban munkájuk során semmiféle utasítást nem kérhetnek vagy teljesíthetnek semmilyen kormány vagy testület számára sem. Legfőbb feladata az Uniós érdekek képviselete, érvényre juttatása. A Bizottság feladatköre lényegében három részre tagolható. 1. Politikai kérdésekben a legfőbb kezdeményező testület, valamint sok esetben tőle függ, hogy milyen kérdések kerülnek döntésre az Európai Tanács elé. Az Unió jogkörének bővülésével a Bizottság feladatköre is folyamatosan változik, nő.
2. A Bizottság felel az Unió összes szerződésének teljesüléséért. Folyamatosan ellenőrzi, hogy a tagállamok vagy nagy vállalatok betartják e az alapszerződésükben foglaltakat valamint más Uniós jogszabályok által rájuk rótt kötelezettségeiket. A Bizottságnak joga van büntetést kiszabni arra, akit mulasztáson ér vagy feljelentést tehet, ekkor az Európai Bíróság dönt az ügyben.
3. A Bizottság, mint az Unió végrehajtó testülete is jelentős munkát végez. Feladata a Tanács döntéseinek megvalósítása. Sok esetben ez politikai döntés, sokkal inkább irányelv, ilyenkor a Bizottság dolgozza ki a végrehajtás módját, amely esetleg további jogalkotással is járhat. Ezeken kívül a Bizottság kezeli a különböző közösségi alapokat is.
Európai Parlament
Az Unió egyetlen olyan szerve melynek tagjait, vagyis a parlamenti képviselőket a tagországok állampolgára választanak meg. A világ többi parlamentjéhez hasonlóan az Európai Parlament is három fő jogkörrel rendelkezik.
1. Az Európai Bizottsággal együtt részt vesz a törvényhozásban. Egy új törvény csak akkor léphet hatályba, ha azt a parlament elfogadta, megszavazta.
2. A Parlamenté az utolsó szó az Unió költségvetésével kapcsolatban, többször előfordult már, hogy a tervezetet a teljes egészében elvetették. Ezen kívül a módosíthatja a nem kötelező kiadások arányát, valamint javaslatot tehet a kötelező kiadások módosítására is, de ezen esetekben az Európai Tanácsé a döntésjoga.
3. Végezetül pedig az Európai Parlament feladata a többi intézmény politikai ellenőrzése. Beiktathatja az Európai Bizottság tagságát valamint az elnökét, akit azonban bizalmatlansági indítvánnyal meneszthet is. Petíciót vehet át a tagállamok polgáraitól őket közvetlenül érintő Uniós ügyekben, kérdéseket intézhet az Európai Tanácshoz és a Bizottsághoz is.
A Parlament székhelye Strasburg, ahol minden hónapban egy hetes plenáris ülést tartanak mind a 732 képviselő részvételével. További két hétig a különböző szakbizottságok üléseznek. A fennmaradó egy hétben a különböző
politikai csoportok üléseznek, hiszen az Európai Parlamentben a képviselők nem országok, hanem pártfrakciók
szerint különülnek el.
Magyarországon 2004. június 13-án tartottak először Európai Parlamenti választásokat, ahol az országnak jutó 24 hely betöltéséről döntöttek.
Európai Tanács
Az Európai Tanács az Unió legfőbb döntéshozó szerve, melyet a tagállamok mindenkori kormányfői vagy államfői alkotnak, az adott ország alkotmányának megfelelően, valamint az Európai Bizottság elnöke. Feladatuk dönteni az Unió létét, politikáját, fejlődési irányát érintő kérdésekben, valamint a Tanács határozza meg a követendő külpolitikát, az esetleges további bővítések irányvonalát és más országokkal való viszonyát. Ezek mellett a Tanács fontos szerepet lát el, mint fellebbviteli fórum is. Olyan ügyekben döntenek, amelyet alsóbb szinteken nem sikerült megoldani.
A Európai Tanács időről- időre csúcstalálkozók formájában ül össze, melyeken, az államfők vagy kormányfők mellett, részt vesznek a külügyminiszterek is. A csúcstalálkozók az Európai Uniós problémák megoldása mellett lehetőséget adnak az államfőknek, kétoldalú tárgyalásokra valamint kötetlen eszmecserékre is.