Nemzetközi szervezetek fajtái
A Nemzetközi Szervezetek nevükből is következően mindig országokon túlmutató, valamilyen nagyobb cél elérésére jönnek létre. Osztályozásuk lehetséges például céljaik alapján. Vannak politikai szervezetek, ilyen az Európai Unió, a NATO vagy éppen a Hágai Nemzetközi Bíróság. Más szervezetekgazdasági okokból alakulnak, ilyen a WTO, a Világbank vagy az Európai Beruházási Bank. Sok szervezet vállalja magára különböző társadalmi problémák megoldását vagy legalábbis enyhítésüket, például az UNICEF, Orvosok Határok Nélkül, ENSZ AIDS ellenes alapja. Nemzetközi szervezet az UEFA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is. Ezeken kívül vannak tudománnyal, oktatással és kultúrával foglalkozó nemzetközi szervezetek is.
Nemzetközi szervezetek ismérvei
Ha nem is a mai formában, de a nemzetközi együttműködésigénye, már évszázadokkal ezelőtt felmerült. Gondoljunk például a Pax Romanara. A nemzetközi együttműködés igénye nemzetközi szervezetek létrehozását tette szükségessé. Ezen szervezetek alapja egy nemzetközi szerződés (alapító okirat). A Nemzetközi Szervezetek állandó intézményekkel, állandó struktúrával és korlátozott nemzetközi jogalanyisággal rendelkeznek.
Tagság nemzetközi szervezetnél
A nemzetközi szervezeteknél az alapító tagok határozzák meg, hogy szervezetüket milyen módon kívánják vagy éppen nem kívánják bővíteni a későbbiekben. Például az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országoknak komoly követelményrendszernek kell megfelelni, majd már tagként is különböző feladatokat, kötelezettségeket kell ellátni.