A környezetbarát termelés
A környezetmenedzsment átfogó fogalom: tartalmazza mindazon eszközöket, amelyek segítségével a vállalatok a környezet védelme érdekében alakítottak ki ill. használnak. A környezetpolitika célja, hogy a termelés káros hatásait a gazdaságilag ésszerű lehető legkisebb szintre szorítsa le.
Akkor jó a környezetmenedzsment, ha a vállalatvezetés megfelelő jelentőséget tulajdonít a környezetvédelemnek és alkalmazza annak eszközeit: a SWOT elemzést, a környezeti átvilágítást, kockázatértékelést, életciklus-elemzést, stb. Műszaki megoldásaiban alkalmazza a legjobb elérhető technológiát és környezetbaráttermékfejlesztésre törekszik. A környezetbaráttermék megnevezést akkor használhatjuk, ha maga a termék, illetve előállítása és fogyasztása során keletkező hulladékai nem környezetszennyező hatásúak. Hasonlóképpen környezetbarát technológiának nevezzük az olyan termelési eljárásokat, amelyek során zárt rendszerben történik a fogyasztási cikkek, használati értékek előállítása úgy, hogy nem keletkeznek használhatatlan, és környezetkárosító melléktermékek.
A környezeti menedzsment egyik eszköze az életciklus elemzés, ill. az ökológiai mérleg. A termék életciklusa magában foglalja a nyersanyag-kitermelést, az alapanyaggyártást, a szállítást, a gyártást, az értékesítést és elosztást, a használatot és végül a hulladékká válást. Az életciklus elemzés során azt próbálják megbecsülni (ha lehet számszerűsíteni), hogy mindezen szakaszokban milyen környezeti terhek, energiakiadások keletkeztek. Célja, hogy információt adjon a környezetbaráttermékek tervezéséhez, címkézéséhez vagy vásárlási döntésekhez. Az ökológiai mérleg olyan elemző módszer, amely lehetővé teszi, hogy az élő környezetben okozott károkat a mérleg-elv alapján felbecsüljék.