Az élvezeti szerek hatóanyagai
Az élvezeti szerek szervezetre gyakorolt hatásukat hatóanyagaik révén fejtik ki. Ezek a hatóanyagok az alkaloidák, melyek a központi idegrendszert befolyásolják. Legismertebb hatóanyagok:
• etil-alkohol: a leggyakoribb hatóanyag, melyet az alkoholos erjedés során a szőlőcukor erjesztésével nyerhetünk. Az alkohol serkentőleg hat a vérkeringésre, az emésztésre, fertőtlenítő hatású, de károsítja az agysejteket, csökkenti a reflexeket, tompítja az érzékszerveket. Halált okozó mennyisége 0,7-0,8% véralkoholszint. A fiatalok számára a legkisebb mennyiség is károsító hatású. Függőséget okoz, melyet alkoholizmusnak nevezünk.
• koffein: többféle élvezeti szer hatóanyaga. Ilyenek a kávé, tea, kólaitalok, energiaitalok. A koffein serkenti az idegtevékenységet, a szívműködést, emeli a vérnyomást, frissítő, élénkítő hatású. Nagy mennyiségben idegméreg, már 1 g koffein is szédülést, izgatottságot okoz, 5 g fölötti mennyiség pedig halálhoz vezet. Figyelem: 1 dupla kávéban 0,1 g koffein van! 3 dl kóla 2 hosszúkávéval egyenértékű, 2,5 dl energiaital 1 erős kávéval egyenértékű, 2 dl erős tea 1 hosszúkávé hatásával egyenértékű!
• teofillin: a tea hatóanyaga, mely a koffeinhez hasonló hatású. Vízhajtó hatású, nagyobb mennyiségben fejfájást okozhat. Élénkíti az idegtevékenységet, gyakran okoz álmatlanságot.
• teobromin: a kakaói-hatóanyaga, de a teában is megtalálható. koffeinhez hasonló hatású, de annál gyengébb, ezért gyermekek is fogyaszthatják például kakaósitalok, csokoládék, híg tea formájában. Vízhajtó tulajdonságú.
Élvezeti szerek
Az élvezeti szerek nem alapvető, létfontosságú termékek, mégis nagy mennyiségben fogyasztott áruk. Ennek magyarázata, hogy élvezeti értékük magas, frissítő, élénkítő hatást fejtenek ki a szervezetre. Hatásuk a bennük lévő hatóanyagoknak, úgynevezett alkaloidáknak köszönhető, melyek főleg a központi idegrendszerre fejtik ki hatásukat.
Élvezeti szerek az alkoholok, az alkoholmentes italok, a kávé, tea, sőt tágabb értelemben a cigaretta, dohányáru is. Fogyasztásuk során függőség is kialakulhat.
Koffein élettani hatása
A koffeinalkaloida, azaz élettani hatású vegyület. Értágító, ezért serkentőleg hat a szervezetre, különösen a központi idegrendszerre. Hatására fokozódik a szívműködés és a szervek vérellátása, ezáltal átmenetileg csökkenti a fáradtságérzetet, növeli az agy teljesítőképességét. Túlzott mértékű fogyasztás esetén káros, ingerlékenységet, álmatlanságot, szédülést, kimerültséget, szívműködési zavarokat, szívgörcsöt is okozhat.
Az emberi szervezet koffeintűrő képessége változó, a gyerekeknél ez sokkal kisebb, ezért számukra minden koffeintartalmú ital fogyasztása mérgező hatású.
A túlzott koffeinfogyasztás függőség kialakulásához vezet, mely ugyanolyan súlyos probléma, mint más függőség.
Koffeintartalmú élvezeti szerek csoportjai
A koffein előfordulása egyes növényekben:
kávé: 1,0-2,0%
tea: 3,0-4,0%
kóladió: 3,0-3,5%
maté tea: 1,0-1,5%
A leggyakoribb koffeintartalmú élvezeti szerek:
- kávé,
- tea,
- kólaitalok
- energiaitalok
- maté tea