Hiteles kommunikáció a közéletben
A közélet színterei az iskolától a politikáig terjednek, ide tartozik minden olyan társadalmi tér, ami a magánélet közvetlen körén kívül esik és alkalmat ad nyilvános megszólalásra vagy vitára. A hitelességre vonatkozó főszabály, miszerint tudatos és kontrollált összhangot kell teremtenünk kommunikációs jelzéseink között fokozott érvényességén túl a közéleti kommunikációban a hitelesség alapja a szavahihetőség.
Ha gyakran kerülünk ellentmondásba korábban kifejtett gondolatainkkal, egy idő után a legfajsúlyosabb érveink sem fognak hatni. A közélet kulcsintézménye a média, így színvonala nagymértékben meghatározza a közélet színvonalát. Ráadásul a média eszközei lehetővé teszik egyes szereplők hiteles és kevésbé hiteles bemutatását.
Hiteles kommunikáció a családban és magánéletben
A családban és magánéletben hitelességünk legfőbb forrása a kölcsönös bizalom. A bizalom érzésének alapjait legelső életéveinkben szerezzük meg a szoros anya-gyerek kapcsolat biztonságát megélve. Nagyobb gyerekként lényeges, hogy a szülők mind nagyobb önállóságot adjanak nekünk, hiszen ezzel egyben jelzik, hogy megbíznak bennünk. A családban különösen fontos az őszinteség, hiszen, ha felnőtt családtagok között sok tabutéma jelenik meg, illetve hazudni kezdenek egymásnak, a teljes bizalomvesztés folyamata nagyon nehezen fordítható vissza.
Párkapcsolatban a két fél fokozatosan építi fel az egymás iránti bizalmat természetesen jóhiszemű alapokról indulva. A hosszú távú, kiegyensúlyozott párkapcsolat nehezen tud kibontakozni, ha az egyik fél korábbi, családban, vagy más párkapcsolatban szerzett negatív tapasztalatai miatt minden alap nélkül bizalmatlan a másikkal, szavait megkérdőjelezi és gyakran ellenőrzi azok hitelességét. A másik szélsőség sem jelenti általában a tartós boldogság alapját, mikor első pillanattól feltétlen bizalmat adunk a másiknak, rá bízva mindenünket legféltettebb titkainktól bankszámlánk PIN-kódjáig.