Tisztítószerek jelzései a csomagoláson
A tisztítószerekösszetétele, hatása gyakran veszélyes lehet az emberi szervezet vagy a környezet számára. Ezért a szöveges feliratok mellett figyelemfelkeltő jelzéseket is használnak, melyek egyezményes, jól látható formában figyelmeztetik a felhasználót a veszélyforrásokra. Leggyakoribb jelképek a tisztítószereken a következők:
Nagy méregőz anyag
Ártalmas, irritatív anyag
Környezetkárosító hatású
Maró hatású anyag
Tisztítószerek korszerű összetétele
A legveszélyesebbek az aktív klórt tartalmazó fehérítő- és fertőtlenítő szerek, valamint a foszfáttartalmú termékek.
Az aktív klór nemcsak a káros mikroorganizmusokban, hanem a hasznos élőlényekben is kárt tesz. Talajba jutva kiégeti azt, terméketlenné teszi.
A foszfátok belekerülve az élővizekbe, azok túlalgásodását okozzák, amely oxigénhiányhoz, majd a vízi élőlények pusztulásához vezet.
Az utóbbi időben erősen korlátozzák a foszfátok alkalmazását, helyette vízben oldhatatlan, foszfátpótló zeolitot használnak, amely nem károsítja a vizeket.
Foszfáthelyettesítő lehet a szóda és a vízüveg is, melyek szintén környezetbarát helyettesítők.
A korszerű tisztító és mosószerek már ezeket a környezetkímélőösszetevőket tartalmazzák.
A maró hatású szervetlen savak is súlyosan károsítjákkörnyezetünket. Jóval kíméletesebbek, de azonos hatékonyságúak a szerves savak. Például ecetsav, citromsava.
Egyre több mosogatószer, vízkőoldóösszetételében találhatjuk meg ezeket a kevésbé káros komponenseket. Például Jar + citrom.
Tisztítószerek környezetbarát csomagolása
A tisztítószerek többsége műanyag flakonban kerül forgalomba, amely köztudottan környezetszennyező, mert nem bomlik le. Azok a koncentrátumok, utántöltők, nagyobb kiszerelésű csomagolások, melyek csökkentik a természetbe kikerülő műanyagok mennyiségét, környezetbarátnak, környezetkímélőnek számíthatnak.
Az aeroszolostermékekhajtógázai egyre gyakrabban a PB-gáz, sűrített levegő vagy levegőpumpás, melyek nem károsítják Földünk ózonrétegét.
A legkörnyezetkímélőbb az a csomagolás, amely újrahasznosítható, ezért szelektíven gyűjthető, ezzel megakadályozva a természetbe való kijutását.
Ilyen csomagolás a papír, az üveg, a műanyag, de sajnos ezek szelektív összegyűjtése még nem igazán megoldott.