A szűrt gyümölcslevek jellegzetességei
A szűrt gyümölcslevek a gyümölcs levének gondos szűrésével, derítésével készülnek, így rostot, zavarosságot okozó részecskéket nem tartalmaznak. A szűrt lé tükrösen csillogó, tiszta termék.
A szűrt lé aszerint, hogy mennyi gyümölcstartalommal rendelkezik lehet:
- Juice, azaz 100%-os gyümölcslé, melyet derítéssel (rosteltávolítással) készítenek egyféle vagy többféle alapanyagból. Íze, színe, aromája z alapanyagra jellemző, édesítőszert és tartósítószert nem tartalmazhat. Ilyen például az alma- és szőlőjuice.
- A gyümölcsnektár minimum 45% gyümölcstartalommal rendelkező ital, melyben édesítőszer, szerves savak, aromák növelik az élvezeti értéket. Hőkezeléssel vagy tartósítószerrel készül, de lehet a kettő kombinációjával is előállítani. Például szőlőnektár
- A gyümölcsitalok minimálisan 12% gyümölcsöt vagy gyümölcslevet tartalmaznak. Jellegzetes ízüket adalékanyagok adják, tartósítószerrel készülnek. Ezek a termékek kevés értékes tápanyagot tartalmaznak, olcsó árfekvésűek. Például almaital, szőlőital.
Élettani hatás
A rostokhiánya a szűrt leveket táplálkozástanilag alacsonyabb értékűvé teszi, mivel a rostokértékes ballasztanyagok, melyek segítik az emésztés, a bélműködés folyamatát. Részt vesznek a méregtelenítés, tisztítás, salaktalanítás folyamatában.
Mivel kevesebb gyümölcsrészecskéket tartalmaz, vitamin és ásványi anyagtartalma is kevesebb a rostos levekhez képest.
Javasoljuk, hogy fogyasszák a biológiailag értékesebb rostos leveket. Különösen jót tesz székrekedés, lassú anyagcsere, fogyókúra esetén.
Készülhetnek szénsavas változatban is, melyek érzékeny egyéneknél gyomorégést, puffadást okozhatnak.
Tárolás, forgalmazás szűrt gyümölcslevek esetében
A szűrt levek műanyag flakonokban, üvegpalackokban vagy Tetra-dobozokban kerülnek forgalomba. Eltarthatósági idejük hosszú, melyet a hőkezeléses eljárásoknak vagy a tartósítószerek hatásának köszönhetnek.
Tárolásuk nem igényel különleges feltételeket, szobahőmérsékleten hónapokig eltarthatók.
Átlátszó (műanyag, üveg) csomagolás esetén fénytől védett helyen tároljuk. Praktikus jellemzőjük a könnyű kibonthatóság, esetleg visszazárhatóság. Például szívószálas kivitel, „tépőzáras”, kupakos, „sportkupakos” stb.
Mivel a csomagolóanyagok többsége környezetszennyező, gyűjtsük szelektíven, hogy újrahasznosíthatók legyenek, és ne kerülhessenek ki a természetbe, ahol soha nem bomlanak le.