A gyerekek mint önálló fogyasztók
A mai gyerekek jelentős része rendelkezik saját „jövedelemmel”, s ezen keresztül önálló vásárlóerővel. Forrásaik közé tartozik a zsebpénz és a szülőktől, rokonoktól kapott „prémiumok”, jeles napokra ajándékba vagy jó teljesítményükért kapott pénzjutalmak. Egyes családokban ház körüli munkákkal is kereshet némi pénzt a gyermek. Kutatások szerint az Egyesült Államokban és Németországban már 6-7 éves kortól, hazánkban 10 éves kortól kapnak zsebpénzt a gyerekek a családok többségében.
A pénzhez fűződő érzelmi helyett racionális viszony kialakulásához szükségesek a matematikai tanulmányok és a következetes szülői nevelés. Ez utóbbinak fontos része, hogy mikortól bíznak kisebb vásárlásokat a gyerekre. Az önálló vásárlások alkalmával szerzett vásárlási rutin elősegíti a gyermekek fogyasztóvá válását.
A gyerekek mint a jövő piaca
A marketingszakemberek felismerték, hogy a gyermekek azért is különösen fontos célcsoportot jelentenek, mert ők a jövő fogyasztói. A reklámstratégiák arra irányulnak, hogy későbbi, felnőtt fogyasztási szokásaik alapjait már most kiépítsék a márkapreferenciák révén. Számos reklámüzenetet terveznek a gyermekek meggyőzésére, és akciókat szerveznek, melyek célja a márka vagy termék birtoklása iránti vágy minél korábbi felébresztése.
McNeal szerint egy cég új fogyasztót más márkák fogyasztóinak átcsábításával, vagy még piacra nem lépett fogyasztók meggyőzésével szerezhet. Egyik sem könnyű feladat, hiszen az átcsábított fogyasztó könnyen „hűtlen” lehet az új márkához is, a mai gyermekek pedig egyre jobban informáltak, egyre igényesebbek és kritikusabbak.
A gyerek mint befolyásoló
A gyermekek nagyobb részben közvetett fogyasztók, részesülnek a szüleik által megvásárolt termékekből. A család vásárlási döntéseire többnyire jelentős befolyással bírnak. Hofmeister-Tóth szerint kívánságaik a saját maguk által fogyasztott termékek közül legerőteljesebben ruházatra, cipőre és játékszerre vonatkoznak, ártatlan vagy rafinált taktikáik tárháza a könyörgéstől a hízelgésen, nyafogáson, síráson át egészen az ígérgetésig tart.
A gyerekek befolyása szüleik tanácsadóiként is jelentős, hiszen sok esetben jobban ismerik a divatot, a márkákat, mint szüleik. Egy németországi felmérés szerint még tartós fogyasztási cikkeke esetén is nagymértékű a gyerekek döntésre gyakorolt hatása. Dammler adatai szerint hifi berendezések esetén 72%, video vásárlásakor 52%, és még olyan, családi szinten nagy horderejű gazdasági lépésben is, mint egy autó kiválasztása, is 36% a 8-12 éves német gyerekek befolyása a családi döntésre.