Bíróság
A magyar igazságszolgáltatás alapeleme. A jogviták és jogsértések eldöntésének színhelye.
Termék
Terméknek minősül az ipari és a mezőgazdasági termék (termény), akár nyersanyag, akár félgyártmány vagy készáru; de terméknek tekintjük az élő állatot, valamint a termelőeszközt akkor is, ha ingatlan. Terméknek minősül a villamos energia is.
Gyártó
Gyártó: a termék előállítója, nem a Magyar Köztársaság területén történő előállítás esetén az, aki a terméket gazdasági tevékenysége keretében a Magyar Köztársaság területére behozza.
Jogszabály
Jogszabálynak nevezzük azokat az előírásokat, melyek az állampolgárok részére állapítanak meg jogokat és kötelezettségeket.
Vevő
Az a természetes vagy nem természetes személy, aki vásárolni akar.
Hibás termék
Mindazon ipar, mezőgazdasági termék (termény), készáru, eszköz, ingatlan, mely nem felel meg a jogszabályban, vagy a szerződésben lefektetett követelményeknek.
Javítás
Az a cselekvés illetve művelet, melyben egy elromlott tárgyat ismét használhatóvá tesznek.
Hibás teljesítés
Hibás teljesítés, ha a szolgáltatott dolog a teljesítés időpontjában nem felel meg a jogszabályban vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak.
Tudatos vásárló
Tudatos vásárló az, aki vásárláskor nemcsak az árat és minőséget veszi figyelembe, hanem azt is, hogy a megvásárolt termék, a terméket előállító vállalat hogyan hat a környezetre.
Tartós fogyasztási cikk
Tartós fogyasztási cikknek minősülnek a nagyobb értékű háztartási gépek, a 10 000 forint értéket meghaladó szórakoztató elektronikai cikkek és bútorok.
Jótállás
Áru vagy munka minőségéért, hibátlanságáért megszabott időre szóló felelősség.
Piktogram
A piktogram egyfajta „képírás”. A képi ábrázolás egyértelmű jelentéstartalmat hordoz mindenki számára (pl. kijárat, kutyával bemenni tilos, tilos a dohányzás stb.). Tiltást, vagy tájékoztató információt tartalmaz.
Címkézés
Az az eljárás, melynek során egy áru forgalomba hozatalakor az árun elhelyeznek egy jelölést, mely közérthetően és egyértelműen tartalmazza a fogyasztók tájékoztatásához és a hatósági ellenőrzéshez szükséges adatokat.
Irányelv
Az Európai Unió fontos jogintézménye. Más néven direktíva. A Tanács vagy a Bizottság által kiadott sajátos jogszabály; általában valamennyi tagország számára előír bizonyos kötelezettséget, de a teljesítés módját a tagország belső jogszabályalkotására bízza.
Közösségi jog
Az Európai Unióban elfogadott, a tagállamokra kötelező jogi szabályozás. Elfogadása után az e tagállamok jogrendszerének részévé válik.
Logo
Egy termékhez, vagy gyártóhoz kapcsolódó azonosító jel, mely egyértelműen azonosítja a terméket, illetve a gyártót.
Európai Unió
Az Európai Unió az 1992-es Maastrichti Szerződéssel jött létre. A tagállamai közt szoros gazdasági és egyre szorosabbá váló politikai kapcsolat jött létre. Formailag nem egységes állammá válást tűzött ki céljául a szerződés, de mégis rendelkezik néhány államiságot mutató sajátossággal: önálló lobogó, himnusz, székhely, nemzetközi képviselet.
Amszterdami Szerződés
Az Európai Unió egyik fontos szerződése, melyet 1997-ben kötöttek meg a tagállamok. Bővítette a bel- és igazságügyi együttműködést, illetve a foglalkoztatáspolitikát közösségi szintre emelte.
Márkajel
Egyfajta védjegy, áruazonosító jel. Az árunka, terméknek a gyártó által adott megkülönböztető jelzése.
CE
A CE (Conformité Européenne) jelölés feltüntetése a terméken azt jelenti, hogy a termék maradéktalanul megfelel az Európai Unió irányelveinek, s erről az előírt módon meg is győződtek. A CE jelöléssel ellátott termék az Európai Unióban bárhol szabadon forgalomba hozható.
Végső felhasználó
Az a személy, aki a terméket, szolgáltatást már nem értékesíti tovább, hanem azt ténylegesen felhasználja.
Rendelet
A törvénynél alacsonyabb szintű jogszabály. Alkothatja a Kormány, miniszter, települési önkormányzat képviselőtestülete.
Vevő
Az a természetes vagy nem természetes személy, aki vásárolni akar.
Jogi személy
Jogi személyek: az állami, önkormányzati, gazdasági, társadalmi és más egyéb szervezetek.
Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség önálló feladat- és hatáskörrel rendelkező központi hivatal. Irányítását a Kormány által kijelölt miniszter látja el.
Jog
Az állam arra rendelt szervei által, meghatározott eljárás keretében megalkotott viselkedési szabály (norma), melynek betartása állami szervek által kikényszeríthető.
Fogyasztó
Fogyasztó: az a személy, aki - gazdasági vagy szakmai tevékenység körén kívül - árut vesz, rendel, kap, használ, illetve akinek a részére a szolgáltatást végzik, továbbá, aki az áruval vagy szolgáltatással kapcsolatos tájékoztatás vagy ajánlat címzettje.
Természetes személy
Természetes személy, az élő ember, kortól, nemtől függetlenül.
Törvény
Az Országgyűlés által alkotott jogszabály.
Fogyasztóvédelem
A fogyasztóvédelemhez tartozik a fogyasztó érdekeinek (pl. a biztonságos áruhoz és szolgáltatáshoz, a megfelelő tájékoztatáshoz, a jogorvoslathoz jutás) biztosítása, valamint az érvényesítésükhöz szükséges intézményrendszer működtetése.
Bírság
A fogyasztóvédelemmel kapcsolatos jogszabályok megszegéséért, a hatóságok által kiszabott pénzbüntetés.
Hamisítás
Valamilyen eredeti terméket haszonszerzés céljából utánoznak.
Hitelesítés
Hivatalos érvényesítése egy terméknek, árucikknek, melynek során eredetinek, vagy a jogszabályokban foglaltaknak megfelelőnek ismerik el.
Btk.
Büntető törvénykönyv. A közjog területének egyik legfontosabb szabályozó törvénykönyve, a súlyosabb jogsértések esetén alkalmazandó büntetéseket tartalmazza. (1978. évi IV. törvény)
Minőség
Egy adott termék, áru használhatóságának szintje.
KivÉT
Kiváló Építőipari Termék a magyar építőiparban alkalmazott minőségjel elnevezése.
Minőség-ellenőrzés
Jogszabályi felhatalmazás alapján az arra kijelölt szervek által végzet vizsgálat, melynek célja, hogy egy adott termék használhatóságának szintjét meghatározza, illetve összevesse az előírásokkal.
KERMI
Kereskedelmi és Minőségellenőrzési Intézet
Ptk.
A Polgári törvénykönyv rövidítése. A természetes személyek és a jogi személyek jogainak, jogvitáik rendezésének kódexe. (1959. évi IV. törvény)
Minőségjel
A fogyasztóvédelem egyik fontos eszköze. Egy adott termék minőségét tanúsító jel, melyet a szakmai közvélemény, vagy hatóság ítél oda szabályozott eljárás keretében. Használat bizonyos garanciát jelent a fogyasztó számára.
Jogszavatosság
A jogszavatosság keretében az eladó szavatol azért, hogy a vevő a dolog tulajdonjogát ténylegesen megszerezheti, illetve azért is, hogy az adott dolog élvezetének nincs jogi akadálya (pl. mást megillető haszonélvezet).
Rejtett hiba
A termék vásárlásakor nem látható, nem észlelhető hiba, mely csak a használat során jelentkezik.
Kellékszavatosság
A kellékszavatosság keretében az eladó csak az áru rejtett hibáiért állt helyt, a nyilvánvaló hibákat ugyanis (pl. hogy a ház rozoga) a vevőnek a szerződéskötési eljárás folyamán magának kell észlelnie.
Szakhatóság
Valamely iparág, szakma, irányító, felügyelő hatósága.
Szavatosság
A szavatosság azt jelenti, hogy az eladó garantálja, hogy az eladás pillanatában az áru hibátlan állapotú.
Garancia
A jótállás szokásos megnevezése a köznyelvben.
Forgalmazó
Az árut vagy a szolgáltatást fogyasztói forgalomba hozó gazdálkodó szervezet.
Jogorvoslat
A hatósági eljárások során született döntések jogszerű megtámadásának lehetősége (pl. fellebbezés).
Oltalmi idő
A bejegyzett oltalmi idő védjegyek esetében jellemzően 10 év, szabadalmak esetében 20 év.
Bitorlás
Nem jogszerű használata valamilyen tárgynak, jognak.
Hatály
Jogszabály érvényben léte. A szerint, hogy kire, mire, meddig terjed, megkülönböztetünk, személyi, területi, időbeli hatályt.
Védjegy
Hivatalos szervek által lajstromba vett grafikailag ábrázolható megjelölés, amely alkalmas arra, hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól.
Oltalombejegyzés
Az az eljárás, melynek során az oltalom keletkezik.
Per
Jogi vita eldöntésére szolgáló bírósági eljárás.
Oltalom
Az arra rendelt szerv által kibocsátott védelme minden olyan terméknek, jelölésnek, mely más árutól, terméktől, jelöléstől megkülönböztethető és ennek a megkülönböztetésnek fontos szerepe lehet a termék életében. Az oltalom megszerzőjének kizárólagos joga van az oltalmazott termék, jel használatához.
Használat
Valaminek a felhasználása, alkalmazása.
Reklámtilalom
Olyan korlátozása a reklámtevékenységnek, melynek keretében bizonyos termékeket, szolgáltatásokat, vagy egyáltalán nem, vagy bizonyos helyeken nem, esetleg bizonyos módokon nem szabad reklámozni.
Ár
Az ár a gazdaságban egy termék vagy szolgáltatás ellenértékét jelenti, amelyet többnyire pénzben kell megfizetni.
Reklám
A reklám olyan kommunikációs tevékenység, amelynek célja egy célcsoport befolyásolása, beállítottságának megváltoztatása, egy vállalat, vállalkozás ismertté tétele, egy termék megvásárlására felhívó tevékenység.
Bruttó ár
A termék adóval növelt ára. A végső felhasználók ezt az árat fizetik meg.
Nettó ár
A termék, áru, szolgáltatás adó nélküli ára, melyet az eladó kap meg.
ÁFA
Általános forgalmi adó.
Használati, kezelési útmutató
Egy adott terméknek a szakszerű, rendeltetésszerű használatát tartalmazó leírás, melyet a termékkel együtt kap meg a vásárló.
Címke
A terméken elhelyezett tájékoztató.
Rendeltetésszerű használat
Egy árunak, terméknek a gyártó által előírt formában történő használata.
Szabványosítás
Szabványosítás: olyan tevékenység, amely általános és ismételten alkalmazható megoldásokat ad fennálló vagy várható problémákra azzal a céllal, hogy a hatása az adott feltételek között a legkedvezőbb legyen.
Szabványjel
A szabványjel egy adott országban a szabványosítás folyamatának eredményeként létrejött megkülönböztető és egy bizonyos minőséget is jelentő jelzés. A nemzeti szabványt nemzeti szabványjellel kell ellátni. A nemzeti szabvány jele: MSZ (Magyar Szabvány). A nemzeti szabványjelet a szabványnak való megfelelőség jelölésére, a jelhasználat rendjének betartása esetén, bárki alkalmazhatja.
MSZT Közgyűlés
Az MSZT közgyűlését a nemzeti szabványosítás általános kérdései, valamint az MSZT saját belső szervezetét és működését érintő legfontosabb kérdések megtárgyalására az alapszabályban meghatározott időközönként, de legalább évenként egyszer össze kell hívni. A közgyűlés hatáskörébe tartozik pl.: az alapszabály jóváhagyása és módosítása, döntés az éves beszámoló elfogadásáról, az MSZT elnökének és elnökhelyetteseinek megválasztása és felmentése.
Európai szabványosítás
Az európai szabványosítás az Európai Szabványügyi Szervezetek keretében folyó szabványosítás, melyben teljes joggal az EK-hoz (Európai Közösséghez) és az EFTA-hoz (Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz) tartozó országok illetékes szervei vehetnek részt.
ISO
Nemzetközi Szabványügyi Szervezet
Nemzetközi szabvány
Nemzetközi szabvány: olyan szabvány, amelyet nemzetközi szabványosító vagy szabványügyi szervezet fogadott el, és tett a közösség számára hozzáférhetővé.
Szabvány
A szabvány elismert szervezet által alkotott vagy jóváhagyott, közmegegyezéssel elfogadott olyan műszaki (technikai) dokumentum, amely tevékenységre vagy azok eredményére vonatkozik, és olyan általános és ismételten alkalmazható szabályokat, útmutatókat vagy jellemzőket tartalmaz, amelyek alkalmazásával a rendező hatás az adott feltételek között a legkedvezőbb.
CEN
CEN - (Comité Européen de Normalisation) - Európai Szabványügyi Bizottság
Magyar Szabványügyi Testület
A Magyar Köztársaság nemzeti szabványügyi szervezete a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT).
Kártalanítás
Az okozott kár megtérítése.
Nem vagyoni kár
Természetes személyek esetében az okozott tényleges kár mellett jelentkező életminőség-romlás.
Mentesülés
A termékfelelősség szempontjából mentesülésnek számít az, amikor a gyártó vagy forgalmazó nem tartozik a hibáért felelősséggel. Ezeket az eseteket törvény határozza meg.
Kártérítés
A kár jóvátétele, megtérítése. Több elemből állhat: a tényleges kárból, az elmaradt haszonból és az esetleges nem vagyoni kárból.
Termékfelelősség
Az a törvény alapján keletkezett kötelezettség, melyben a gyártó, a forgalmazó, az importőr az általa előállított vagy forgalomba hozott termék hibátlanságát garantálja, illetve az esetleges negatív következményekért helyt áll.
Kárpótlás
Az okozott kár egy részének megtérítése, inkább erkölcsi elégtétel, mert összege jelentősen elmarad a ténylegesen okozott kárértéktől. Egyfajta elégtétel adása.
Kár
A termékfelelősség szempontjából kár: valakinek a halála, testi sérülése vagy egészségkárosodása folytán bekövetkezett vagyoni és nem vagyoni kár; illetve a hibás termék által más dologban okozott kár.
Importáló
Importáló az a külkereskedő, illetve a külkereskedelmi bizományi szerződés esetén a megbízó, aki a terméket az adott országba behozza.
- 1 animáció
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)