A helyes táplálkozás hatása a fogakra
A helyes táplálkozás is hozzájárul a fogbetegségek megelőzéséhez. Be kell tartani a főétkezéseket, a köztes időben kerülni kell az édesség fogyasztását. Sok nyers zöldséget és gyümölcsöt kell rágni.
Különösen károsak tehát a fogakra a szénhidráttartalmú ételmaradékok lerakódása, mert ezeket a szájban lévő baktériumoktejsavvá erjesztik, ami a fogzománcot megtámadja.
A fogbetegségek kialakulását nemcsak a fogak tisztításának elhanyagolása vagy a helytelen táplálkozás, de az öröklés is előidézheti.
Az ép és egészséges fogak
Az ép és egészséges fogak megkönnyíthetik a kedvezőbb emberi kapcsolatok kialakulását. Az első találkozás, az első benyomás pozitív hatást vált ki, ha a partner lehelete üde, friss, a fogak épek, egészségesek. Mindez saját körérzetünk kialakulásához is hozzájárul, növeli határozottságunkat, biztonságunkat, kellemessé teszi megjelenésünket.
A fogmosás szabályai
A fogmosás szabályai. A rendszeres fogápolást már gyermekkorban az úgynevezett tejfogak gondozásával meg kell kezdeni. A tejfogak korai elvesztése ugyanis megváltoztatja a rágás közben fellépő és az állkapocsra nehezedő nyomást, a fogak alapját képező pont fejlődését. Ez a maradandó fogak rossz alapozásához, a fogak szabálytalan növekedéséhez vezet.
Alig tizenöt perccel az étkezés után megkezdődik a lepedékképződés, ami ragacsos bevonat a fogakon és ha nem távolítjuk el rendszeresen, fogkővé alakul.
A rendszeres fogmosás hozzájárulhat a fogínybetegségek, a fogak romlásának megakadályozásához.
- Naponta legalább kétszer 3-4 percig kell fogat mosni, hogy eredményes legyen.
- A fogkefe körkörös, lefelé irányuló mozgatásával kell megtisztítani a fogak külső részét.
- A rágófelületeket és a hátsó fogakat előre-hátra mozgatással szükséges tisztítani.
- Az elülső metszőfogak belső részét, a fogkefét függőlegesen tartva, fel-le mozgatással kell alaposan megtisztítani, ugyanis itt képződik a legtöbb lepedék.
Fontos tehát az alapos tisztítás, amelyhez megfelelő fogkefét lehet választani. Szükséges lenne a fogkefét 3-4 havonként cserélni, ugyanis a szanaszét álló sörtékkel kevésbé hatékony a fogmosás.
A lepedék gyakran a nyelvet is vastagon borítja és ott is megtalálhatók azok a baktériumok, melyek a fehérjetartalmú anyagok lebontása révén nagy mennyiségű kénhidrogént termelnek. Ennek következménye a kellemetlen szájszag, amelynek elkerülése érdekében nagyon fontos a nyelv rendszeres, fogkefével történő tisztítása is. Ma már erre a célra is készülnek speciális fogkefék. A fogmosás után következhet a fogselyem használata, amely az ételmaradék eltávolítását könnyíti meg a fogak közül.
A rendszeres ápolás hiánya
A rendszeres ápolás hiánya hozzájárul a fogszuvasodás, a fogínysorvadás és a fogkőképződés kialakulásához. A fogínysorvadás a hosszabb időn keresztül tartó fogágygyulladás következménye.
A fog romlása a fogzománc sérülésével kezdődik. A zománc sérülése a fogszuvasodás kezdete. A beteg, fájós fog gátolja a normális rágást, gyomorbántalmakhoz vezet. A lyukas fog begennyesedik, más szervek gyulladásának a forrása is lehet. A már esetleg hiányzó fogakat is pótolni lehet.