Nikotinfüggőség
A nikotin idegméreg. Bőrön, nyálkahártyán és a tüdőn keresztül is felszívódik. Blokkolja, érzéketlenné teszi az idegeket, a vegetatív idegeket. Szűkíti az ereket, rontja a sejtek oxigénfelvételét, ezért az korán öregedésnek indul.
Tüdőbetegséget, rákot okozhat.
Szenvedélyes rabjainál nikotinfüggőség alakul ki. Ha nem jutnak cigarettához, elvonási tünetek jelentkeznek, remegés, idegesség stb., ezért aztán, ha rágyújtanak, csökkennek a tünetek, „megnyugtatónak” érzik a hatást.
Rizikófaktor
A dohányzás a rákos megbetegedések, a korai elhalálozások egyik okozója, rizikófaktora.
Hazánk a világ élvonalában áll a dohányzás és a dohányzás okozta megbetegedések, elhalálozások listáján.
A dohányzás gyengíti az immunrendszert, leépíti a szervezetet, ezért más betegségek is gyakrabban alakulnak ki dohányosoknál, például magas vérnyomás, szívbetegség, érszűkület stb.
A dohányzás súlyosan károsítja az egészséget, ezért a 18 éven aluliak dohányáruval való kiszolgálását tiltja a törvény.
Dohányzás és a magzat
A dohányzás növeli a koraszülés, a magzati károsodás, a születési rendellenességek kockázatát. Érszűkítő hatása miatt a magzat hajszálvékony erecskéi összeszűkülhetnek és végtaghiányossághoz, szellemi fogyatékossághoz vezethetnek.
A nikotin az anya szervezetéből fokozatosan ürül. Teljes kitisztulásához három hónap szükséges. Ezért babavállalás előtt legalább három hónappal szokjunk le a dohányzásról.
A szennyezett környezetünk miatt egyre több magzat jön világra különböző betegségekkel, fogyatékossággal. Ne szennyezzük környezetünket, és ne veszélyeztessük magzatunkat dohányzással!