Az euro
1999. január 1-jétől az ECU-t felváltotta az új közös valuta az euró (€). Az euró már nem kosárvalutaként szerepelt. 1999-es bevezetésekor az ECU-hoz hasonlóan csak elszámolási feladatokat látott el, számlapénz formájában létezett.
Az euró árfolyama az ECUárfolyamával megegyező:
1 ECU = 1 euró
Az új közös valuta az egységes Európa megteremtésének fontos fordulópontja. Bevezetésének fontos célja, hogy megkönnyítse az áruk, a tőke és munkaerő szabad áramlását.
Az euró 2002. január 1-jétől bankjegy és érme formájában is bevezetésre került. Bevezetésével a nemzeti valuták megszűntek. Az euró váltópénze az eurócent. (1 € = 100 eurócent)
Az euro bevezetésének feltételei
Az euró bevezetésének feltételei a maastrichti konvergencia-kritériumoknak való megfelelés. Az előírás alapján 4 kritériumnak kell megfelelni a monetáris unióhoz csatlakozni kívánóknak, illetve a már bennlévőknek:
Az infláció és árakstabilitása – 3%-nál nem lehet magasabb, mint a három legalacsonyabb inflációs rátával rendelkező tagállamok átlaga.
A költségvetésihiány nem lehet magasabb a GDP 3%-ánál, az adósságállomány pedig a GDP 60%-ánál.
A hosszú lejáratú államkötvények kamatlába nem lehet 2%-nál magasabb, mint a 3 legalacsonyabb inflációval rendelkező ország átlagkamata.
A valutaárfolyam nem lépheti át az ERM által meghatározott 2,25%-os sávot.
Az euróövezet
Az euró jelenleg 16 ország hivatalos pénzneme. A monetáris unióban résztvevő 12 ország – Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország -, valamint Monaco, San Marino, Vatikánváros és Andorra hivatalos pénze. Monaco, San Marino és Vatikánváros az Európai Unióval monetáris megállapodást kötött, ennek alapján korlátozott mennyiségben bankjegykibocsátásra is jogosult. A 2004. májusában csatlakozó országok kötelesek bevezetni az eurót. Ennek időpontja a kritériumoknak való megfeleléstől függ. Magyarországon a bevezetése 2010-2013 között várható.
Az ECU
1979-ben mikor létrejött az Európai Monetáris Rendszer vele együtt bevezették az Európai Valutaegységet az ECU-t. Az ECU a tagállamok közös elszámolási egysége volt. Kosárvalutaként működött. Árfolyamát a tagállamok nemzeti valuták árfolyamának súlyozott átlaga alapján határozták meg. Az egyes valuták különböző súllyal szerepeltek benne, attól függően, hogy a Közösségen belül mekkora a belkereskedelem részesedési aránya. Az árfolyamot ötévenként kiigazították, a valuták súlyát változtatták. Az ECU-ban legnagyobb súllyal a német márka szerepelt.