Európa népeinek italfogyasztása
Európa lakóinak italfogyasztása a földrajzi és időjárási övezetességhez hasonlóan változik. Észak-Európában elsősorban sört és tömény italokat isznak. A skandináv országokban olyan magas az alkohol adótartama, hogy sokan 2-3 napos alkoholtúrára indulnak a környező országokba.
Nyugat-Európa nagyobbik része borivó. Ennek oka természetesen a borkultúra hagyományaiban és a helyben termő alapanyagban keresendő. Emellett Franciaország – szintén nemzeti hagyomány formájában – jelentős pezsgő és konyak-fogyasztó.
A sorból egyedül Anglia és Németország lóg ki. Ennek oka az időjárásban is kereshető: sokkal kisebb a szőlőtermelésre alkalmas terület. Mindkét ország jelentős sörfogyasztó, s Németország vezeti a világranglistát is, mintegy 230 literes fejenkénti fogyasztással.
Közép- és Kelet-Európa sokkal összetettebb, országspecifikus fogyasztással rendelkezik: a csehek és szlovákok saját sörüket fogyasztják, a részben közös történelmi múlttal rendelkező oroszok és lengyelek vodkáznak, míg Romániában a bor a legnépszerűbb ital.
Közel-Kelet, Afrika és Amerika italfogyasztása
Afrika és Ázsia italfogyasztását jelentősen befolyásolja a vallás. A mohamedánok számára a Korán tiltja a korlátlan alkoholfogyasztást. A mohamedán országok így kevés bort, esetleg likőröket isznak.
A keleti országokban komoly hagyományai vannak a rizspálinka készítésének és fogyasztásának.
Az amerikai kontinens az italfogyasztás teljes palettáját felvonultatja, hisz észak-déli irányban minden földrajzi öv megtalálható rajta. Észak-Amerikában inkább tömény italokat – pl. whiskey, vodka – és sört isznak, Dél-Amerika inkább borfogyasztó illetve saját alkoholpárlataikat fogyasztják.