Magyarország a WTO tárgyalásokon
Magyarország az alapítás óta, vagyis 1995. január 1-től vesz részt a WTO munkájában. Vállalt kötelezettségeinknek megfelelően megkezdtük a kereskedelemre vonatkozó liberalizációs intézkedéseket. A szingapúri miniszteri konferencián (1996)
a nemzetközi beruházások kereskedelmi vonatkozásait tárgyaló javaslat társszerzői voltunk és támogattuk, hogy olyan új témák kerüljenek megvitatásra, mint pld. a környezetvédelem és a kereskedelem kölcsönhatásai; 1996-tól aktív szerepet vállaltunk a pénzügyi szolgáltatások liberalizációjában. 1995 és 1997 között egy vitarendezési ügy szereplőivé váltunk, mivel „csoporttársaink” (cairnsi csoport) kifogásolták agrártámogatásaink megengedettnél magasabb szintjét. A konzultációk során a vitát sikerült rendezni: a magyar agrártámogatás megfelelő keretek között valósulhatott meg, a panaszos országok felé pedig önkéntes exportkorlátozást vállaltunk.
Magyarország szerepe a WTO-ban
Már a csatlakozásunk évében – 1973-ban részt vettünk a Tokiói forduló vámtárgyalásain, amelyek következtében az átlagos vámszínvonalat 16 %-ra csökkentettük. Aktívabb szerepet játszottunk a következő – 1986-os Uruguayai - forduló idején, amikor is kezdeményeztük a mezőgazdasági vámok további csökkentését, s az egyetlen kelet-európai országként vettünk részt az agrártermékek szabad kereskedelmét hirdető ún. cairnsi csoport munkájában. Az EU-hoz való csatlakozásunk során megszüntettük a csoportbeli tevékenységünket, de összegzésképp elmondhatjuk, hogy WTO-tagságunk nagymértékben segítette hazánk bekapcsolódását a nemzetközi munkamegosztásba, a hazai gazdaság liberalizációjával hozzájárult a piacgazdaság kiépítéséhez.