A WTO megalakulása
A GATT helyébe lépő Kereskedelmi Világszervezet (WTO) létrehozásáról az Uruguayi forduló során, az 1994. április 16-án Marrakeshben (Marokkó) megtartott vámkonferencián határoztak a résztvevő országok. A GATT megállapodást felváltó WTO olyan szervezet, amely magában foglalja „elődjét”, a GATT-ot és annak egyes fordulói során elért eredményeit (magatartási kódexek), illetve megállapodásait a szolgáltatások kereskedelméről (GATS), a szellemi tulajdonjogok védelmének szabályozásáról (TRIPS).
A WTO és a kereskedelem szabályozása
Az 1995. január 1-én megalakult Kereskedelmi Világszervezetnek a GATT-hoz képest nagyobb szerepköre és hatalma van. Feladatai közé tartozik – többek között – az aláírt kereskedelmi egyezmények működtetése, az országok kereskedelempolitikájának felügyelete, a kereskedelmi tárgyalásoklebonyolítása, a viták rendezése, a fejlődő országok támogatása segélynyújtással, képzéssel, együttműködés más nemzetközi szervezetekkel ( IMF, Világbank). Szabályai sokkal több területet érintenek: az ipari termékek kereskedelmén kívül kiterjednek a mezőgazdasági termékek, a szolgáltatások, a szellemi termékek kereskedelmére is, és valamennyi tagország számára kötelezőek.
A nemzetközi kereskedelemszabályozása a WTO esetében is az „alapelvek” figyelembe vételével valósul meg. A legfontosabb ezek közül továbbra is a diszkriminációmentesség, amelyhez a következők társulnak: szabadabb kereskedelem elve, tisztességes kereskedelem elve, előreláthatóság elve, fejlődés és gazdasági reformok elve.