A WTO felépítése
A WTO - a részét képező GATT, GATS, TRIPS, TRIMS egyezmények és magatartásikódexek betartásának felügyeletét - az alábbi szervezeti struktúráján keresztül valósítja meg:
A Miniszteri Konferencia – az összes tag képviseletével működő fórum - legalább kétévente ülésezik. Feladatai közé tartozik a multilaterális megállapodások értelmezése és módosítása, a Vezérigazgató kinevezése, a tagfelvételek, illetve felmentések.
Az Állandó Tanács – a Miniszteri Konferencia ülései között látja el annak feladatait. Mellette – néhány egyezmény működtetésére – külön speciális tanácsokat hoztak létre, mint pld. az Árukereskedelmi Tanácsot a GATT, a Szolgáltatás Kereskedelmi Tanácsot a GATS esetében.
A Miniszteri Konferencia által kinevezett Vezérigazgató irányítása alatt működő testület a Titkárság.
A WTO főbb tárgyalásai
A WTO Uruguayi fordulót követő fontosabb körtárgyalásai, miniszteri konferenciái:
1996 Szingapúr – ezen a tanácskozáson többek között megállapodás született az informatikai termékek kereskedelméről, nyilatkozatot fogadtak el a vitarendezésről, a munkaügyiszabványokról, az államivásárlásokról.
1999 Seattle – ez a - talán a legkritikusabbnak mondható konferencia - kudarccal végződött, mivel az eredeti célként kitűzött liberalizációs folyamatok felgyorsítását a civil szervezetek tiltakozásai nagymértékben gátolták. A civil csoportok az egyes társadalmi-gazdasági problémákért (pl. kisvállalkozások tönkretétele, környezetkárosítás) a WTO-t teszik felelőssé.
2001 Doha (Katar) – a WTO uruguayi fordulót követő konferenciája sikeresen zárult. Központi kérdésként vitatták meg a fejlődő országok megsegítését, a világgazdaságba való jobb integrálásukat; újra tárgyaltak olyan korábbi problémákról, mint a szolgáltatáskereskedelem vagy a tulajdonjog védelme; tárgyaltak a viták rendezésének könnyítéséről; döntöttek Kína és Tajvan WTO tagságáról.
2003 Cancún (Mexikó) – a 146 ország részvételével megrendezett 5. miniszteri konferencián nagy volt a tét: az új világkereskedelmi rend életbe lépése 2005. január 1-ével. Ezen az értekezleten több, a forduló lezárásában döntő szerepet játszó olyan
területen is megállapodást kellett volna kötni, amelyek a tárgyaló országok részéről konszenzust igényeltek volna. Ezzel szemben a találkozót feszültségek jellemezték –
elsősorban a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos eltérő álláspontok miatt,
s végül eredménytelenül zárult.
2005 Hong Kong (Kína) – a december 13 és 18 között rendezett 6. miniszteri konferencián némi előrelépés történt fejlesztési kérdésekben, megállapodás született a mezőgazdasági exporttámogatások 2013-ig történő fokozatos megszüntetéséről, továbbá arról, hogy 2008-tól a legkevésbé fejlett országokból származó termékek
97 %-a vám- és kvótamentesen léphet piacra.
A WTO vitarendezési eljárása
A tagországok a köztük felmerülő viták rendezésére igénybe vezetik a WTO vitarendezési rendszerét, amelynek szabályait és eljárásait a WTOEgyezmény C/2 melléklete tartalmazza.
A vitás ügyek rendezése a konzultáció→ Vitarendezési Testület (DSB)→ panel(vizsgálóbizottság)→ jelentés→ fellebbezés→ végrehajtás→ kártérítés vagy megtorló intézkedés szakaszokon követhető végig.