Egy forradalom története
A nagy szellemi és társadalmi átalakulást jelentő 19. században Európában szükségszerűen elterjed és egyben gyökeresen megújul az időszaki sajtó. Bár példányszámok tekintetében Anglia a vezető sajtóhatalom, az újságok politikai befolyása Franciaországban a legmarkánsabb.
A gyors fejlődés egyik oka, hogy a Júliusi Monarchia nagyobb teret enged az újságírók számára többek között az újságalapításhoz szükséges kötelező letét összegének csökkentésével és az esküdtbíráskodás bevezetésével. A gyorsan pergő eseményeknek a sajtó nem csupán krónikása, hanem formálója is, képessé válik komoly hozzájárulást nyújtani hatalmak megbuktatásához vagy felemelkedéséhez. Például a Harmadik Köztársaság jó részben a szabad sajtónak köszönheti győzelmét.
Girardin és a sajtó
A sajtótörténet Émile de Girardint a modern időszaki sajtó feltalálójának, elindítójának tartja. Kalandos élete során irodalmi, újságírói és politikusi szárnypróbálgatások után 1836-ban megalapítja a La Presse című lapot.
Girardin a reklámbevételekre alapoz, ezért rendkívül alacsonyan tartja az előfizetés díját. Várakozásai beigazolódnak, a gyors ütemben növekvő példányszám meghozza az üzleti sikert. A többi francia újság pedig követi az alacsony ár, magas példányszám, növekvő reklámbevétel elvét. Így jelentősen nő a sajtótermékek elterjedtsége és befolyása.
Ugyanebben az időszakban az Egyesült Államokban is megszületik az iparszerű sajtó. Ennek első képviselői a dömpingáron kiadott, szenzációhajhász The Sun és az igényesebb rétegeknek szóló Morning Herald.