Alkalomhoz illő megjelenés
Öltözködésünk, megjelenésünkkialakításában több szempontnak kell egyszerre megfelelnünk. Mivel öltözékünkkel is kommunikálunk, nagyon fontos, hogy a ruhadarabok, frizuránk és az összhatás harmonizáljon egyéniségünkkel, kifejezze személyiségünk stílusát és összhangban legyen alkati adottságainkkal.
Megjelenésünkkel ugyanakkor alkalmazkodnunk kell a helyzethez is. Egy állásinterjú esetén például érdemes előre tájékozódnunk a cégnél elfogadott öltözködési normákkal kapcsolatban, hiszen a helyzet túlöltözése és alul öltözése ugyanolyan hiba, mindkettő kommunikációs gátat jelent. Nőknél állásinterjún és általában az üzleti életben nem ajánlott a kihívó megjelenés.
Etikett és protokoll szabályok készségszintű ismerete
Az illemszabályokat alaposan kell ismernünk ahhoz, hogy akár váratlan helyzetben is készségszinten tudjuk alkalmazni azokat. A felkészülésben szakkönyvek tanulmányozása és gyakorlati megfigyelések egyforma hangsúllyal szerepelnek, hiszen nemcsak egyes kultúráknak, hanem az egyes csoportoknak is eltérőek az elfogadott hagyományai, az elvárt viselkedéskultúrát meghatározó formái. Nem csupán Japánba utazva kell a Magyarországon megszokottól eltérő szabályokat szem előtt tartanunk, hanem akkor is, ha az iskolai önképzőkörről elmegyünk egy focimeccsre.
Tehát az etikett és protokoll terén is folyamatosan tovább kell magunkat képezni, több okból is. Egyrészt vannak szabályok, amik módosulnak, jelentőségüket vesztik, másrészt természetesen keletkeznek új szabályok is. Például az olyan új kommunikációs csatornák megjelenésével, mint a mobiltelefon és Internet, új fejezetek alakulnak ki az etikettben is.
Tolerancia mint vezérelv
A kulturált személyes érintkezésben a tolerancia legyen vezérelvünk! Több okból is érdemes másokkal szemben engedékenyebbnek lennünk, mint magunkkal szemben. Először is, saját viselkedésünket sohasem tudjuk teljesen objektíven összehasonlítani mások viselkedésével, elkerülhetetlen a szubjektív elemek jelenléte, egyszerűen pozitív énképünk folyamatos védelme miatt.
Ezen emberi jellegzetesség figyelembevételén túl, ha értékeink, céljaink által kijelölt mozgástéren belül tudunk toleránsan viselkedni, hozzájárulunk belső feszültségszintünk és külső konfliktusaink számának csökkentéséhez. Ráadásul az önmagunkkal szembeni szigorú elvárások tudatos önfejlesztési folyamatunkban is motivációs erőt jelenthetnek.