A statisztikai adatok jellemzői
A statisztikai adatok közül alapadatoknak nevezzük azokat az információkat, melyek az egyedre vonatkoznak (pl. lakóhely, életkor stb.). Az egyedek bizonyos körére vonatkozó információkat adatoknak vagy mutatószámoknak nevezzük. Az adatok és a mutatószámok nehezen különböztethetők meg egymástól. A mutatószámokra jellemző, hogy az alapadatokból vagy az adatokból valamilyen számítás útján keletkeztek.
Egy szám csak akkor lesz adat vagy mutatószám, ha jelentéssel, tartalommal töltjük fel, azaz valamilyen módon utalunk arra, hogy mire vonatkozik, mit jelent. Önmagában nem mond semmit az, hogy 72.457, de ha mellétesszük, hogy Magyarországon ennyi az egy főre jutó nettó átlagkereset 2004-ben (az adat fiktív), akkor már világossá válik a szám jelentése.
Az adatokra jellemzők az alábbi tényezők:
• Időbeliség: minden adat valamikor keletkezett.
• Térbeliség: minden adat valahol keletkezett, valamilyen területre jellemző.
• Tárgyi jellege: mire vonatkozik?
Statisztikai adat
Statisztikai adatnak nevezzük a vizsgálat tárgyának egyedeiről beszerzett információkat. A statisztikai adat nem feltétlenül számszerű információ, de valamilyen módon (pl. kódolással) számszerűsíthető. A szöveges adatotminőségi jellegűnek nevezzük, a számszerű adatot pedig mennyiségi jellegűnek.
A statisztikai adatokkal szembeni követelmény, hogy legyenek pontosak és megszerzésük legyen gyors, olcsó. Ez utóbbi követelménynek sokszor nehéz eleget tenni, de törekedni kell rá.
A statisztikai adatokhoz hozzájuthatunk már meglévő nyilvántartásokból vagy adatgyűjtés során.