Megengedett fogások
A tárgyaláson belül gyakran kialakulnak alkufolyamatok. Ha ezek során mi teszünk először ajánlatot, az a méltányos kereteken belül legyen, hiszen ellenkező esetben veszélyeztetjük a tárgyalás sikerét. Az alkufolyamat kölcsönös engedményei a megegyezési sáv szűkítését és a kölcsönösen előnyös megegyezés létrejöttét célozzák. Apróságnak tűnik, de lényeges, hogy az engedmények adásánál soha ne a legfontosabbal kezdjük.
Ha tárgyalópartnerünk a fenyegetés tiltott stratégiáját használja, leghelyesebb válasz részünkről a nyugalom, magabiztosság és erő sugárzása. Ezzel indirekt formában tudjuk közvetíteni a „fenyegetsz, mert gyenge vagy” üzenetét.
Tiltott stratégiák
A tárgyalási féligazságok nyílt módszere a hazugság. A hazugság a legrosszabb, tiltott tárgyalási módszer. Ne hazudjunk tárgyalásokon! Ha mégis megtettük, legalább magunknak valljuk be. A hazugság lelepleződésekor hitelességünk és az irántunk táplált bizalom egyszer és mindenkorra elvész.
A hazugságon kívül tilos minden olyan trükk, ami a másik fél tudatos, manipulatív célzatú megzavarására irányul. Ilyen lehet például, mikor nagyon is jól értem, amit mond a másik, de úgy teszek, mintha nem érteném és többször visszakérdezek. A cél ilyenkor a másik összezavarása, önbizalmának aláásása. Az ilyen és ehhez hasonló manipulációkat nem csak etikai szempontok miatt kell elkerülnünk, hanem a hosszú távú kapcsolat megőrzése érdekében is. További tiltott stratégia a fenyegetés, hiszen ezzel gyakran saját gyengeségünket leplezzük le.