A fenomenológia fogalma
A fenomenológiaihagyomány szerint a kommunikáció önmagunk és mások felfedezését jelenti a párbeszéden keresztül. Maga a fenomenológia kifejezés a mindennapi élet hangsúlyozottan szubjektív szempontból történő elemzésére utal. Egy emberrel kapcsolatban személyes történetei jelentik a legjobb forrást, több információt adnak, mint bármilyen tudományos elmélet.
A fenomenológia nézőpontja szerint kommunikációs nehézségek leggyakoribb okozója két ember között az eltérő élettörténet és az ebből következő egymás melletti elbeszélés. Az egymásra hangolódáshoz szükséges egy, a felszínes érintkezés keretein túlmutató mélyebb szint. Ennek ismérveit Carl Rogers írta le pszichoterápiás tapasztalatai alapján.
Rogers három feltétele
Rogers három szükséges és elégséges feltételt határozott meg kliensei személyiségváltozása érdekében. A páciens állapota javul, ha érzi a tanácsadó empatikus megértését, kongruenciáját és feltétel nélküli pozitív odafordulását.
Empatikus megértés segítségével előítélet nélkül tudunk belépni egy másik ember világába. Kongruencia összhangot jelent egy ember belső érzései és külső megnyilvánulásai között, azaz aki kongruens, olyannak mutatkozik amilyen valójában. A feltétel nélküli pozitív odafordulás a másik fél teljesítményétől és megnyilvánulásaitól független elfogadó attitűdöt jelent. Ezen kritériumok nem csupán a sikeres terápiás munkában fontosak, érvényességük fennáll minden személyközi kommunikációs helyzetben.