A sajtójog tartalma
A sajtó feladata: a hírközlés más eszközeivel összhangban biztosítsa a hiteles, pontos és gyors tájékoztatást mindenkinek a szűkebb környezetét és az egész világot érintő kérdésekről. A sajtónak elő kell segítenie a társadalmi jelenségek megértését, és a vele való azonosulást. A sajtószabadság gyakorlása közben azonban nem valósulhat meg bűncselekmény, nem hívhat fel bűncselekmény elkövetésére, nem sértheti a közerkölcsöt és mások személyiségijogait.
A felvilágosítási kötelezettség: az állami szerveknek, társadalmi szervezeteknek és egyesületeknek kötelessége saját kezdeményezés során adatokat bocsátani a sajtó részére, hogy az ki tudja elégíteni a gyors, hiteles és pontos tájékoztatás követelményét. A különféle szervezetekképviselői kötelesek a teljes igazságot tartalmazó felvilágosítást adni. A sajtónakjoga van az érdekeltek hozzájárulása nélkül tájékoztatást adni az állami társadalmi szervezetek nyilvános üléseiről és a bíróság nyilvános tárgyalásairól.
Az újságíró: hivatásszerű tájékoztatásitevékenységet végző személynek, az újságírónak hivatása gyakorlása közben joga van szervezetektől és magánszemélyektől felvilágosítást kérni, a felvilágosítást köteles kellő körültekintettel kezelni, a tényeket és eseményeket a maguk teljes valójában köteles nyilvánosságra hozni, miután ellenőrizte azok helyességét. Az újságírónak kötelessége visszautasítani mindolyan információ közlését, melyet törvénybe ütközik.
Sajtóigazgatás és szerkesztés: Mindenkinek joga van sajtóterméket előállítani és kiadni, e jogot azonban a törvény korlátozhatja. Időszaki lap előállítása és nyilvános közlése bejelentési kötelezettség alá tartozik, tevékenységét csak a nyilvántartásba vételt követően kezdheti meg. A sajtóterméken fel kell tüntetni a szerkesztésre és kiadásra vonatkozó adatokat (impresszum).
Sajtójog
A sajtótörvény az 1986. évi II. törvény a sajtóról. A sajtótörvény célja, hogy mindenki számára biztosítsa a sajtószabadság és a véleménynyilvánításszabadságának megvalósulását. A törvény értelmében „mindenkinek joga van a sajtó útján közölni nézeteit, alkotásait, amennyiben azok nem sértik a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét. […] Ezen alapvető jogosultság maradéktalan érvényesülésének elősegítése érdekében” alkották ezt a törvényt.
A törvény megfogalmazza a sajtó feladatit, a felvilágosítási kötelezettségnek való megfelelés követelményit, a sajtószervezetének az újságírókra vonatkozó szabályokat, valamint tartalmaz a sajtóigazgatásra és szerkesztésre vonatkozó szabályokat is.