A szikvíz
A szikvíz vagy hétköznapi néven szódavízként ismert szénsavas ital, melyet ivóvízből a CO2 mesterséges elnyeletésével készítenek. A CO2 oldódik vízben és szénsavat (H2CO3) képez, ezért a szikvíz savas kémhatású, frissítő ital. Szénsavtartalma min. 7 g/l, amely igen magas, a legnagyobb a szénsavas italok között.
A szikvíz jelentősége
A szénsavas, buborékos vizeket régóta kedvelik az emberek, de előállításukra csak 1789-ben kerül sor Genfben, Tognio svájci-olasz orvos találmányaként. Ez volt a savanyúvíz. A tényleges szódavizet Jedlik Ányos magyar kutató állította elő 1828-ban, melynek sikerét a szódásszifon feltalálása aranyozta be az 1920-as években. Ez a találmány is egy magyar kutató nevéhez, Kont Oszkárhoz fűződik, aki a higiénikus porcelánbetétes szifonfejet fejlesztette ki.
A szikvíz kiváló szomjoltó, szénsavas összetétele üdítő-frissítő hatású, főleg hidegen, de a savas, buborékos összetétel miatt emésztésjavító hatása is jelentős.
Otthon is elkészíthető autoszifonpatron segítségével, és szörpök, bor hígítására használható.
A szikvíz forgalmazása
A szódavíz széndioxidtartalma 7 g/l, ami igen magas. Ezért palackozásra csak hálószövettel ellátott erős műanyagpalackok (korábban vastag üvegpalackok) használhatók, melyeken a biztonságos adagolást szifonfej segíti. A szódáspalackokat csak rekeszes elosztású műanyag (korábban fa) ládákban lehet tárolni, szállítani, ez védi meg az ütődéstől, az esetleges szétrobbanástól. A benne lévő CO2 –gáz fényre, hőre érzékeny, ezért a szódavizet sötét, hűvös helyen ütődéstől védve kell tárolni. a szikvizes palackok visszaválthatók, újratölthetők. Ez a többszöri felhasználhatóság az úgynevezett „többutas” csomagolás kíméli legjobban a környezetet, mert nem dobjuk el a palackot, ami így nem szennyezi a természetet.
Autoszifonpatronok
Az „auto” görög szó, mely előtagként önműködő képességet, míg a „szifon” szódavíz készítéséhez való készüléket jelent.
A szódavíz otthoni előállítása szódásszifonnal és a hozzá való autoszifonpatronnal lehetséges. A szifonba töltjük az ivóvizet és a patronból belenyomatjuk a CO2-t.
A patronok töltete a CO2, burkolata pedig nagy nyomást kibíró anyag. Töltete lehet 6 g, vagy úgynevezett „nagypatron”, ami 15 adag (15 l) szódavízhez elegendő. A patronok lehetnek ízesítettek, például málna-, citrom-, eper-, tonicízű, melyek növelik a szódavíz élvezeti értékét.
A patronok visszaválthatók, újratölthetők. Maximum 25 oC-on tárolhatók, így 90 napig használhatók. (A tejszínhabhoz használt patronok töltőanyaga N2O2.)