Szénsavas üdítőitalok
Az üdítők olyan 12%-nál kevesebb gyümölcshányaddal vagy növényi kivonattal, aromákkal készült termékek, melyek gyakran széndioxiddal dúsítottak. Közvetlenül fogyasztható termékek, melyek magas élvezeti értéküket a cukor-, sav-, széndioxid tartalomnak köszönhetik. Üdítő, frissítő hatásuk 10 oC -ra hűtve a legjobb. Például Coca-Cola, Pepsi-Cola, Sprite stb.
A szénsavas üdítők története
Az üdítőitalok fogyasztása régóta ismert szokás az emberiség történetében. A kifacsart gyümölcs levét már az őskorban itták. A víz CO2-dal való telítésével már a középkor tudósa Paracelsus is foglalkozott. Hazánkban Jedlik Ányos készített először szénsavas vizet. Az ipari üdítőital-gyártás a XX. században terjedt el. Az első üdítőital hazánkban az ORANGE volt, melyet a 30’-as években készítettek Csillaghegyen, majd Pécsen. 1964-ig csak a BAMBI és az UTAS nevű üdítőket forgalmazták csatos üvegben. Ezután jöttek sorra a korai és a mai napig is fogyasztott termékek. 1968-ban hazánkban is megjelenik a Coca-Cola, 1970-ben pedig a Pepsi-Cola. Közben megjelent a Sztár termékcsalád (Sztár citrom, Sztár narancs, Sztár tonic), az Olympos Orange és 1973-tól a Márka termékek (Márka szőlő, Márka meggy), valamint a Traubisoda.
Az energiaszegény italok egyetlen képviselője a Deit üdítőital 1974-ben került piacra.
1981-ben a GYÖNGY üdítőital jelent meg, 1983-ban pedig a Schweppes üdítő.
Az 1980-as évektől valamennyi üdítőnek megjelent a light változata is.
Az 1990-es években általánosan elterjedtek a fém- és az aszepikus csomagolású dobozos üdítőitalok.
A szénsavas üdítők csoportosítása
- Gyümölcstartalmú üdítők (Traubi, Márka)
- Gyümölcsízű üdítők (Málnaízű üdítőital)
- Növényi kivonat alapú üdítők: kólaitalok (Pepsi-Cola, Coca-Cola), tonicitalok (Tonic), teaitalok,
- diétás üdítőitalok (light termékek),
- energiaitalok (Energy Drink),
- szénsavas vizek (cukrot nem tartalmazó üdítők)
A szénsavas üdítők jelentősége
Az üdítők megfelelő oC-ra hűtve (10 oC) üdítő-frissítő hatásúak, melyet a szén-dioxidtartalom is fokozhat. Cukortartalmuk jelentős, ami magas energiatartalmat jelent, elveszi az étvágyat, emeli a vércukorszintet, hizlal. Sav- és széndioxid-tartalmuk növeli a gyomorsav- és a nyáltermelést, ez érzékeny egyéneknél puffasztó, telítő hatást vált ki.
A koffeintartalmú üdítők, kólafélék magas koffeintartalmúak, 3 dl kólában 1 erős kávénak megfelelő koffeinmennyiség van. Ez fokozza a vérnyomást, növeli a szellemi frissességet, élénkít. Foszforsavtartalma roncsolja a fogakat és a koffeinnel együtt hiperaktivitást okozhat a gyerekeknél.
A tonikitalok kinint tartalmaznak, amely keserű növényi anyag (a kínafa kérgéből származik), étvágyjavító, de nagyobb mennyiségben nem ajánlott, különösen kismamák fogyasszák óvatosan.
Diétás változataikban csökkentett cukortartalom és/vagy mesterséges édesítőszer segíti az energiatartalom csökkentését, ezáltal fogyókúrázók, cukorbetegek is fogyaszthatják. Összességében az üdítőitalok fogyasztása túlzott mennyiségben nem ajánlott. A tiszta víz, ásványvíz szomjoltó hatása sokkal jobb, és energiaértékük sincs, nem hizlalnak.
Sajnos napjainkra a kólaitalokat fogyasztják a legnagyobb mennyiségben szerte a világon. Ez a reklámoknak, a gyorséttermek kampányainak köszönhető.