ASP
A szervereken futó programozási nyelveket a honlapok generálásához használjuk.
ASP: Active Server Pages: aktív szerverlapok, hálózati alkalmazásszolgáltató. Amikor azt mondjuk, hogy ASP, valójában egy HTML kódba beágyazott, speciális programozási módszerről beszélünk. Fontos, hogy az ASP nem egy programozási nyelv, hanem csak egy keretrendszer. Az ASP oldal végrehajtásakor a webkiszolgáló végighalad az oldal tartalmán, és ha abban ASP részletet (szkriptet) talál, végrehajtja. A HTML oldal és a szkript által esetleg visszaadott kódrészletek együttesen képezik az eredményt, amit látni fogunk a böngészőben.
PHP
PHP: Saját magára utaló (rekurzív) mozaikszó, az angol: PHP Hypertext Preprocessor kifejezésből. (Egy másik forrás szerint a PHP az angol Personal Home Page (személyes honlap) kifejezés rövidítése.)
A PHP nyílt forráskódú szerver oldali programozási nyelv. Szintaktikája a C programozási nyelvéhez hasonlít.
A PHP oldalak elkészítésénél a HTML-t gyakorlatilag csak mint formázási alapot használják, ugyanis ezen lapok teljes működése a PHP-re épül. Amikor egy PHP-ben megírt oldalt szeretnénk elérni, a kiszolgáló először is feldolgozza a PHP utasításokat, és már csak a kész (HTML) kimenetet küldi el a böngészőnek. Ehhez egy értelmező (interpretert) használ, amely általában egy külső modulja a webszervernek.
A PHP nyelv valójában nagymértékű kiegészítése a HTML-nek, ugyanis sok olyan dolgot lehet vele csinálni, amelyre még kliens oldali szkriptek se képesek (vagy ha igen, korlátozottan). Ilyen például a bejelentkezés, az adatbázis-kezelés, fájlkezelés, kódolás, adategyeztetés, kapcsolat létrehozása, e-mail küldése, adatfeldolgozás, dinamikus listakészítés. Minden olyan esetben, ahol sok ismétlődő feladatsort kell végrehajtani, ez a programnyelv ideális választás. A PHP programok futhatnak közönséges programként is, nem HTML oldalba ágyazva. Ezt azonban ritkán használják, a PHP-t ugyanis kifejezetten webes műveletekhez fejlesztették ki.
Java
A Java egy objektum-orientált programozási nyelv, amelyet a Sun Microsystems fejlesztett ki az 1990-es években. A Java tulajdonságai: objektum-orientáltság, operációs rendszertől való függetlenség, olyan kódokat és könyvtárakat tartalmazzon, amelyek elősegítik a hálózati programozást és távoli gépeken is képes legyen biztonságosan futni. A legfontosabb része a Javanak a Java virtuális gép (Java Virtual Machine – JVM). Ez azt jelenti, hogy egy gépen megírt program teljesen ugyanúgy fog lefutni máshol is, minden változtatás nélkül. A Java rendszer volt az első, amely lehetővé tette a távoli gépeken való futtatást. Egy applet (kisalkalmazás) futtatható volt a felhasználó gépén (letöltve a Java kódot egy kiszolgálóról). A kód egy biztonságos környezetben fut, amely nem teszi lehetővé a „rossz szándékú” kód futtatását.
CGI
CGI: Common Gateway Interface: közös átjáró csatoló. A CGI egy kiszolgáló (szerver) segédprogramja, egy szabványos, webszervereken futtatható, kis helyigényű, külső alkalmazás (szkript). A CGI-programok a webszerkesztők számára különleges interaktív alkalmazásokat tesznek lehetővé. (Például: adatgyűjtés, HTML-űrlapok kiértékelése.) Ezeket a segédprogramokat az ügyfél böngésző- programja indítja el, számára láthatatlanul futnak a szerveren és csak lefutásuk után jeleznek vissza. A CGI-szkriptek hátránya, hogy tárolásukhoz és használatukhoz a kiszolgálógép tulajdonosának hozzájárulása szükséges.
ASP: Active Server Pages: aktív szerverlapok, hálózati alkalmazásszolgáltató. Amikor azt mondjuk, hogy ASP, valójában egy HTML kódba beágyazott, speciális programozási módszerről beszélünk.
CGI: Common Gateway Interface: közös átjáró csatoló. A CGI egy kiszolgáló (szerver) segédprogramja, egy szabványos, webszervereken futtatható, kis helyigényű, külső alkalmazás (szkript). A CGI-programok a webszerkesztők számára különleges interaktív alkalmazásokat tesznek lehetővé. Például: adatgyűjtés, HTML-űrlapok kiértékelése.
Egy applet (kisalkalmazás) futtatható volt a felhasználó gépén (letöltve a Java kódot egy kiszolgálóról).
A Java egy objektum-orientált programozási nyelv, amelyet a Sun Microsystems fejlesztett ki az 1990-es években. A Java tulajdonságai: objektum-orientáltság, operációs rendszertől való függetlenség, olyan kódokat és könyvtárakat tartalmazzon, amelyek elősegítik a hálózati programozást és távoli gépeken is képes legyen biztonságosan futni.
PHP: Saját magára utaló (rekurzív) mozaikszó, az angol: PHP Hypertext Preprocessor kifejezésből. (Egy másik forrás szerint a PHP az angol Personal Home Page (személyes honlap) kifejezés rövidítése.)
HTML-oldalakba ágyazott, a böngésző ablakában futó, forráskódú program, amely leggyakrabban az interaktív elemek működését szabályozza.