Internet
Az Internet lényegesen több, mint egyszerűen hálózatba kötött számítógépek sokasága, valójában a hálózatok többszörösen összekötött világméretű hálózata.
Protokollok
Az Intranet, Interneten is használt protokollokra épülő hálózat. Leggyakrabban vállalati hálózatok épülnek fel ilyen módon. Legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy nem kell speciális programokat használni, hanem használhatók olyan programok amelyek interneten való információcserére lettek létrehozva.
Az Interneten és Intraneten számos protokollt használunk. Ezek az IP, a TCP, az UDP, a DNS, a PPP, a SLIP, az ICMP, a POP3, az IMAP, az SMTP, a HTTP, a HTTPS, az SSH, a Telnet, az FTP, az LDAP, az SSL, és a TLS. Ezek közül a három legismertebbel fogunk bővebben foglalkozni.
HTTP
Az internetes oldalak megtekintéséhez a HyperText Transfer Protocol-t használjuk. A HTTP eredetileg a HTML (HyperText Markup Language) dokumentum leírónyelv értelmezésére találták ki. Ennek segítségével tudunk internetes oldalakat megnézni.
A HTML eredetileg csak szöveg átvitelére volt alkalmas, ám hamarosan igény jelentkezett arra, hogy a szövegen kívül egyéb médiákat is igénybe vehessenek. Mára eljutott odáig, hogy akár filmek nézésére is lehetőségünk nyílik az interneten.
FTP
Egy idő után igény jelentkezett arra, hogy bizonyos számítógépes állományokat közzétegyünk az interneten vagy az intraneten. Ezért alkották meg az FTP-t (File Transfer Protocol). Ez egy szerver – kliens alapú protokoll. Az úgynevezett FTP-szerver tárolja a közzétett állományokat.
Ahhoz, hogy az FTP-szerverről letölthessük a kívánt állományt, be kell jelentkeznünk egy felhasználónév és jelszó segítségével. Ezután a szerveren lévő fájlok egy könyvtárszerkezetben jelennek meg.
Levelezési protokollok
A levelezés maga nem egy protokoll, hanem protokollok gyűjteménye. A levelezés (E-mail) a következő protokollokat használhatja: POP3, IMAP, SMTP.
A POP3 (Post Office Protokoll version 3) és IMAP (Internet Message Access Protocol) protokollok az elektronikus levelek saját számítógépünkre való letöltését teszik lehetővé.
Az SMTP protokoll továbbítja az elektronikus levelünket az úgynevezett Mail-server (levelező-szerver) felé.
Az internetes levelezés használhatja továbbá a HTTP protokollt is. Ilyenkor a leveleinket egy internetes oldalon tudjuk megnézni. Ilyen szolgáltatást nyújt a Freemail (http://freemail.hu) vagy a Yahoo! (http://mail.yahoo.com).
Az internetes levelezéshez általában szükségünk van egy úgynevezett levelezőprogramra. Rengeteg levelezőprogram létezik. Az egyik legismertebb a Microsoft Office Outlook Express nevű levelezőprogramja.