Két végpontú összeköttetés
Két számítógép közötti közvetlen kapcsolatot, pont-pont (point to point) kapcsolatnak nevezzük. Ez a legegyszerűbb módja a számítógépek közötti adatátvitelnek.
A pont-pont összeköttetésnek rengeteg típusú fizikai közege lehet. Lehet soros és párhuzamos port, koaxiális kábelt használó ethernet és a manapság legelterjedtebb UTP (Unshielded Twisted Pair) vagy STP (Shielded Twisted Pair) kábelt használó ethernet.
Csillaghálózat
A kliensek egy központi berendezéshez csatlakoznak. Ez a központi berendezés általában Hub vagy Switch, bár manapság már szinte kizárólag csak Switch-eket használnak.
A Hub és a Switch közötti különbség az adatcsomagok továbbításában jelentkezik. Míg a Hub egy adatcsomagot mindenkinek – a hálózat összes számítógélének – elküldi, addig a Switch a küldő és a fogadó számítógép között felépít egy logikai pont-pont kapcsolatot. Ezzel megnöveli a biztonságot, mivel illetéktelenek nem kapják meg a nekünk szánt adatot, valamint jelentősen csökken a hálózatot terhelő adatmennyiség.
Manapság szinte kizárólagosan ezt használják, bár előfordulnak még gyűrű topológiájú hálózatok is.
A csillag topológia nagy előnye, hogy nem érzékeny egyes kliensek meghibásodására vagy kiesésére. Ezáltal stabilabb működés érhető el.
Sín (busz) hálózat
A fizikai közeg egymás után felfűzi az összes klienst. Ha két kliens kommunikálni kezd, akkor lefoglalják a teljes átviteli közeget. Ez a technológia azzal, hogy a koaxiális kábelt felváltotta az UTP és STP, gyakorlatilag kihalt. Az adatátvitel egy úgynevezett buszon keresztül zajlik. Ez a két végpont között megy. Ha valamelyik kliens kommunikációt akar kezdeményezni, úgy meg kell várja, hogy a busz jó irányba menjen és „üres” legyen.
Gyűrű hálózat
A gyűrű hálózati topológia a klienseket egy gyűrűvé szervezi és általában a fizikai közeggel is gyűrűt hoz létre. A gyűrűben egy busz típusú adatátvitel létesül, amely egyirányú. Tehát ha a „B” állomás akar kapcsolatot létesíteni az „A” állomással, akkor az adat végig kell haladjon a gyűrűn. Ez a megoldás valamivel lassabb, de lényegesen megbízhatóbb.
Nagy hátránya a gyűrű hálózatnak, hogy ha egy periféria meghibásodik, megbéníthatja az egész hálózatot. Ezért szokták csak állandóan felügyelt hálózatoknál használni, ahol számít a hálózati megbízhatóság.
Fastruktúrájú hálózat
Ezt a fajta hierarchikus csillaghálózatot akkor célszerű használni, ha az azonos szintű (szomszédos) állomások között bonyolódik a forgalom nagy része. A végkészülékek lehetnek egyszerűek, a többiek valamilyen intelligenciával rendelkeznek. Pl. a távbeszélő hálózatok belföldi távhívások lebonyolításakor.