Egy téma szerinti keresőszerver bemutatása
Tartalom szerinti kereséskor a keresőszerver a megadott kulcsszót az egyes oldalak szövegében keresi. Egy ilyen keresés lefuttatásakor alkalmanként nagy mennyiségű találatot érhetünk el, azonban ezek jelentős része érdektelen lehet számunkra.
A keresőszervereknek különösen nagy háttértár-kapacitással és nagy sávszélességű internetkapcsolattal kell rendelkezniük, így fenntartásuk különösen nagy költséggel jár.
Ilyen típusú keresőszerverek például a magyar nyelvű Heuréka (http://www.heureka.hu), az Index keresője (http://katalog.index.hu), az origo lapba épített Vizsla (http://www.origo.hu), valamint az angol nyelvű AltaVista, ahol azonban lehetőségünk van a keresést a magyar nyelvű oldalakra szűkítve végezni (http://www.altavista.com). A legtöbb keresővel általában mind a témakör, mind a tartalom szerinti keresést elvégezhetjük.
A keresett szöveget a keresési mezőbe gépeljük be. A keresett szöveg megadása során lehetőségünk van a * helyettesítő karakter (angolul wildcard) használatára. A * karakterrel a keresett szó tetszőleges számú karakterét helyettesíthetjük.
Ezt a keresést akkor célszerű használni, ha a keresendő kifejezésnek csak egy részét ismerjük. Ebben az esetben a keresés igen nagy számú találatot eredményezhet.
A találati számok csökkentése érdekében lehetőségünk van különböző keresési feltételek és kapcsolók megadására. A keresési mezőben lehetőségünk van több kulcsszó megadására is. Ebben az esetben a kulcsszavak elé egyenként rendelhetünk +/- operátorokat is.
A + operátor alkalmazásakor azon oldalak linkjeit jeleníti meg a kereső, amelyek kötelezően tartalmazzák az adott szót.
A - operátorral azt köthetjük ki, hogy a kereső olyan oldalakat keressen, amelyen az adott kulcsszó nem szerepel.
Ha teljes kifejezésre akarunk rákeresni, a keresendő kifejezést idézőjelek közé kell tennünk.
Abban az esetben, ha a többkulcsszavas keresés során a kulcsszavakhoz nem rendelünk operátort, a kereső olyan oldalakat is megad eredményül, amelyek nem tartalmazzák az összes kulcsszót.
Az AltaVista keresőben megadhatjuk a keresendő oldalak nyelvét is a keresési mező melletti legördülő listából. A keresés megkezdéséhez nyomjuk meg a Search gombot.
Az Advanced linkre kattintva lehetőségünk van bonyolult, összetett kifejezések keresésére is. Ebben az esetben a keresési feltételek megadásához logikai operátorokat és zárójeleket kell alkalmaznunk.
Az egyes keresendő kifejezéseket logikai műveletekkel köthetjük össze. Amennyiben AND (logikai ÉS) operátort írunk a keresett kifejezés egyes részei közé, azokat a lapokat kapjuk eredményül, amelyeken a kifejezések mindegyike előfordul.
Az OR (logikai VAGY) operátor használatakor elég a kifejezések egyikének előfordulnia ahhoz, hogy egy lap az eredménylistában megjelenjen.
A NOT (logikai NEM) használatakor azon lapokat kapjuk eredményül, amelyeken a kifejezés nem szerepel.
Például egy összetett keresést az alábbiak szerint adhatunk meg:
oktatás AND számítástechnika AND ecdl AND NOT alapfok
Ebben az esetben olyan oldalak jelennek meg, melyeken együtt szerepelnek az „oktatás”, a „számítástechnika” és az „ECDL” kifejezések, de nem szerepel az „alapfok” szó.
A keresés eredményéül kapott weboldalakat linkjeikre kattintva érhetjük el.
Gyakran előfordul, hogy a találati lista valamely hivatkozására kattintva az új oldal a találati lista ablakában jelenik meg. Amennyiben azt szeretnénk, hogy a böngészés során a találati lista oldala ne tűnjön el, a kiválasztott linkhez tartozó oldalt új ablakban is megnyithatjuk a hivatkozáshoz tartozó gyorsmenü Megnyitás új ablakban parancsának segítségével.
Ha
a keresés eredményéül kapott találati listát tartalmazó oldalt később is használni szeretnénk, az oldalt felvehetjük a Kedvencek közé az eszköztár Kedvencek gombjával a korábban ismertetett módon, így a későbbiekben az bármikor rendelkezésünkre áll.
A találati listát tartalmazó lapot közvetlenül az Asztalra is küldhetjük a Fájl menü Küldés Parancsikon az Asztalra parancsának segítségével.