Két- és többszintű logikai hálózatok
A logikai függvények műszakilag logikai hálózatokkal valósíthatók meg. A szisztematikus függvényegyszerűsítő eljárások eredménye ÉS-VAGY, illetve VAGY-ÉS hálózatként valósítható meg. Ezek a hálózatok két logikai műveleti szinttel rendelkeznek. Ha a bemeneti változók a kimenetre két kapuáramkörön keresztül jutnak el, akkor kétszintes hálózatról beszélünk. A szinteket a hálózat kimenetétől a bemenet felé haladva számozzuk. A következő logikai függvényeket kétszintes logikai hálózat valósítja meg.
Ha egy diszjunktív vagy konjuktív alakban megadott logikai függvényt újabb logikai művelettel, egy vagy több másik függvénnyel bővítjük, az új logikai függvény már nem valósítható meg kétszintű hálózattal.
Vizsgáljuk meg a következő logikai függvényt megvalósító logikai hálózatot:
A logikai szint ek megállapítása úgy történik, hogy az utolsónak elvégzendő logikai művelettől kezdve a zárójeleken befelé haladva megszámoljuk az egymás után elvégzendő műveletek számát.
A logikai hálózat háromszintű. A harmadik szinten az ÉS kapcsolatokat, a második szinten az és VAGY kapcsolatot, az első szinten a teljes logikai függvényt alkotó kifejezést valósítjuk meg.
Vizsgáljuk meg a következő logikai függvényt megvalósító logikai hálózatot:
A logikai függvényt megvalósító logikai hálózat négyszintű. A hálózat és a logikai szinteknek megfelelő műveletek a fenti ábrán láthatók.
A példákból látható, hogy a logikai szintek száma a függvény algebrai alakjából is megállapítható, ha az utolsónak elvégzendő logikai művelettől kezdve a zárójeleken befelé haladva megszámoljuk az egymás után elvégzendő (azonos logikai szinteket jelentő) logikai műveleteket.
Ha a bemeneti változók a kimenetre két kapuáramkörön keresztül jutnak el, akkor kétszintes hálózatról beszélünk.